Czerwone kropki po goleniu

Czerwone kropki po goleniu - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Gładkie ciało nie wychodzi z mody, niezależnie od sezonu. Najszybszym sposobem na usunięcie niechcianych włosków jest użycie maszynki do golenia, ale to wiąże się z nieestetycznymi kropeczkami na skórze. W jaki sposób nie dopuścić do ich powstawania?

Używanie maszynki jednorazowej do golenia ciała jest najszybszym i najbardziej higienicznym ze sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Natomiast sięgając po „żyletkę”, warto się do zabiegu przygotować, żeby uniknąć konsekwencji widocznych bezpośrednio po zabiegu lub pojawiających się po kilku dniach od jego wykonania. Co zrobić, żeby złagodzić podrażnienia po goleniu? Jak się golić, aby uniknąć pojawiania się nieestetycznych czerwonych kropeczek?

RADA EKSPERTA

Okolice mieszka włosowego to idealne miejsce do namnażania bakterii. Porowata struktura włosa, uszkodzony po goleniu naskórek z mikrourazami oraz nadmiar martwych komórek – wszystko sprzyja „strawbery skin” czyli czerwonym kropkom po goleniu. Co robić? Po pierwsze pozbądź się przed goleniem nadmiaru martwych komórek naskórka i dzień przed goleniem zrób delikatny peeling. W dniu depilacji umyj skórę przed goleniem z zanieczyszczeń i bakterii. Przetrzyj ją tonikiem. Używaj świeżej maszynki, bo w starej między ostrzami i na pasku nawilżającym gromadzą się bakterie. Po goleniu ponownie przetrzyj skórę tonikiem, żeby przywrócić prawidłowe pH i wesprzeć mikrobiom. Nałóż na skórę krem łagodzący – najlepiej przeznaczony dla skór po goleniu

- tłumaczy kosmetolog, Wiola Kaniewska z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.

Podrażnienia po goleniu ciała

Czerwone kropki po goleniu na nogach to zmora wielu kobiet. Powód? Wyglądają nieestetycznie, skóra nie ma jednolitego kolorytu, a na dodatek nie po to usuwamy z niej włoski, żeby znów prezentowała się na zaniedbaną. Jak temu zapobiec?

  • Dzień przed zabiegiem usuwania włosków lub tuż przed nim, zrób na powierzchni nóg peeling. To wygładzi skórę z nadmiaru zrogowaciałego naskórka i maszynka będzie bardziej gładko przesuwać się po skórze.
  • Przed użyciem maszynki, nałóż na skórę piankę lub żel do golenia. Doskonały jest żel Gillette Satin Care Sensitive, która zmiękcza skórę i włoski, a także dba o odpowiedni poziom nawilżenia w trakcie zabiegu. Zawiera łagodzący i nawilżający aloes, a jego formuła została stworzona z myślą o skórze wrażliwej.
  • Stosuj tylko maszynki jednorazowe lub wielorazowe z wymiennym ostrzem. Używanie wielokrotnie maszynki jednorazowej to ryzyko wywołania na skórze stanu zapalnego (kropki i krostki).
  • Dbaj o higienę w trakcie zabiegu. Depiluj skórę czystą, stosuj czystą lub zupełnie nową maszynkę, a po goleniu dokładnie spłucz wodą skórę z pozostałości pianki i włosków.
  • Nawilżaj skórę po zabiegu lekkim balsamem z humektantami lub z mocznikiem (jednocześnie zmiękcza i wywołuje mikrozłuszczanie). Doskonale na cieplejsze dni sprawdza się Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca Mocznik 5%. To nawilżająco -wygładzająca emulsja do ciała, która ma lekką konsystencję i genialną, zapobiegającą utracie wody w naskórku – formułę.
  1. 14,99 zł
    Najniższa cena:  17,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 17,99 zł

RADA EKSPERTA

Jeśli mimo Twoich usilnych starań czerwone kropki powracają, zadziałaj na przyczynę i pozbądź się włosów na stałe. Dzięki depilacji laserowej już po pierwszym zabiegu pozbędziesz się większości włosów, a pozostałe będą cieńsze i jaśniejsze. Żeby pozbyć się włosów trwałe, wykonaj ok. 6 zabiegów co 6 tygodni. Takie okolice jak pachy czy bikini, mogą być poddawane laseroterapii również latem

- radzi Wiola Kaniewska.

Czerwone kropki do depilacji bikini

Czerwone kropki po goleniu miejsc intymnych mogą być „zwiastunem” stanów zapalnych. A także sygnałem, że niebawem może dojść do zapalenia okolicy mieszka włosowego. Rogowacenie mieszków włosowych to przypadłość, która wyklucza ze stosowania większości metod usuwania włosków. W tej sytuacji mogą sprawdzić się w usunięciu owłosienia jedynie zabiegi laserowej epilacji. 

Natomiast jeśli chce się zapobiec wrastaniu włosków i nieładnych czerwonych kropek, warto wprowadzić kilka zasad. Jakich?

  1.  Wybieraj maszynki, które dopasowują się do kształtu kobiecego ciała. Ich ostrza są ułożone tak, żeby się przesuwać. Dzięki temu jest znacznie mniejsze ryzyko skaleczenia skóry podczas golenia. Wilkinson Sword Xtreme3 Beauty ma trzy elastyczne ostrza i ruchomą główkę, dzięki czemu dopasowuje się do kobiecych kształtów.
  2. Jeśli zaobserwujesz – oprócz czerwonych kropek – wrastające włoski, potraktuj skórę preparatem z papainą lub bromelainą. To enzymy występujące naturalnie w owocach papai lub ananasa. Znane składniki wielu peelingów enzymatycznych (owszem, tych do twarzy, więc warto je nałożyć na linii bikini, żeby odblokować ujście mieszka włosowego). Przykładem takiego kosmetyku może być Dermika Clean & More peeling enzymatyczny (oprócz eksfoliacji wspiera także naturalny mikrobiom skóry, chroni przed podrażnieniami i łagodzi)
  3. Uważaj z częstotliwością. Delikatnej i wrażliwej okolicy bikini nie powinno się depilować zbyt często. Zaburza się wówczas warstwę hydro-lipidową naskórka, wysusza skórę – stąd zaczerwienienia. Czerwone kropki to zazwyczaj uszkodzony naskórek w miejscu ujść mieszków włosowych.
  4. Po każdej depilacji bikini warto przetrzeć skórę preparatem antyseptycznym.
  5. Jeśli skóra zawsze po zabiegu usuwania włosków maszynką jest zaczerwieniona, warto nakładać na nią łagodzące balsamy z alantoiną i pantenolem. Doskonały jest AA Help Regenerujący Balsam do Ciała z olejem z konopi siewnych i D-pantenolem. Regeneruje i łagodzi podrażnienia skórne. Warto także pomyśleć o innych metodach depilacji, jak kremy czy pianki, które usuwają owłosienie, ale bez działania ostrza. Ryzyko powstania czerwonych śladów jest więc znacznie mniejsze. 
  1. 14,49 zł
    Cena rekomendowana: 27,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 27,99 zł
Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Chelatowanie włosów krok po kroku - jakie daje efekty i jak je wykonać? Czytaj więcej