Orgazm to fascynujące doświadczenie, które dostarcza intensywnej przyjemności i odgrywa ważną rolę w zadowoleniu z życia seksualnego. Ekspert Super-Pharm, seksuolog Martyna Jadczak-Turyk, wyjaśnia jak różny może być orgazm u różnych osób, jakie reakcje fizjologiczne mu towarzyszą oraz obala najpopularniejsze mity na jego temat. Sprawdź!
Orgazm to fizjologiczna i psychiczna odpowiedź na podniecenie seksualne, która charakteryzuje się intensywnymi uczuciami przyjemności. Jest to zazwyczaj szczytowy punkt doświadczenia seksualnego, który może być osiągnięty poprzez stymulację narządów płciowych lub innych erogennych obszarów ciała.
Orgazm lub inaczej szczytowanie to faza, która charakteryzuje się intensywnym odczuwaniem przyjemności – ale to, jak wygląda nie jest takie oczywiste do określenia, bo u każdego może on wyglądać nieco inaczej. Jest jednak kilka podobnych, spójnych ze sobą objawów, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, dlatego pary, które są ze sobą już pewnie czas wzajemnie uczą się swojego ciała i potrafią rozpoznać orgazm u partnera.
Orgazm trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund, a w tym czasie w ciele dochodzi do mnóstwa różnych reakcji. Możemy zaobserwować m.in.:
W trakcie orgazmu dochodzi do uwolnienia w mózgu wielu neuroprzekaźników odpowiadających za poczucie szczęścia, satysfakcji, bliskości i bezpieczeństwa jak np. oksytocyna czy endorfiny. Po tych kilku sekundach najczęściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni odczuwają błogi spokój, odprężenie i ukojenie, niekiedy senność i potrzebę trwania w przytuleniu przy drugiej osobie.
Dodatkowo u mężczyzn orgazm często wiąże się z ejakulacją, czyli wytryskiem nasienia, który jest fizjologiczną reakcją na orgazm.
UWAGA
Orgazm jest naturalnym aspektem ludzkiego doświadczenia seksualnego, który może przynosić dużo przyjemności i satysfakcji, ale także może być źródłem frustracji, jeśli oczekiwania nie zgadzają się z rzeczywistością. Dlatego ważne jest otwarte rozmawianie na temat seksualności i orgazmu, zarówno w ramach edukacji seksualnej, jak i w relacjach partnerskich.
U kobiet orgazm może objawiać się skurczami mięśni macicy i pochwy oraz uczuciem rozkoszy. A dokładniej kobiecy orgazm to:
Aż w momencie szczytowania dojdzie do pulsowania mięśni pochwy i odbytu, nabrzmienia sutków i piersi.
Kiedy dochodzi do kobiecego orgazmu, może on trwać nawet ponad 100 sekund, z czego jednak zazwyczaj jest to 26 sekund. Warto zaznaczyć, że niektóre kobiety przeżywają nawet kilka orgazmów podczas jednego zbliżenia.
Wyróżnia się orgazm pochwowy i łechtaczkowy lecz tak naprawdę jest to ten sam rodzaj orgazmu. Tego podziału dokonał Zygmunt Freud, wiemy jednak. że takie rozdzielenie nie istnieje, a orgazm zawsze ma swoje źródła w stymulacji łechtaczki. Podczas penetracji drażnienie ścian pochwy wyzwala zatem właśnie orgazm łechtaczkowy, a nie jak kiedyś myślano pochwowy.
Nie każda kobieta jest w stanie przeżywać orgazmy poprzez stymulację pochwy podczas stosunku seksualnego. Nie oznacza to jednak braku przyjemności. Istnieje bowiem wiele innych metod na osiągnięcie przez nią satysfakcji seksualnej, jak np. stymulacja stref erogennych kobiety np. podczas gry wstępnej czy masturbacji.
60 – 80% kobiet osiąga orgazm jedynie w wyniku pobudzania łechtaczki
20 – 30% osiąga go poprzez stosunek
4% przeżywa orgazm w wyniku pieszczot brodawek sutkowych
3% kobiet dochodzi do na drodze fantazji seksualnych
Kobiecy orgazm jest uwarunkowany nie tylko przez czynniki fizjologiczne, ale bardzo dużej części psychiczne. Dla kobiet ważne jest również zaufanie partnera i akceptacja swojego ciała. Często ukryte kompleksy nie pozwalają kobietom w pełni otworzyć się na bodźce dawane przez partnera i powodują problem z odczuwaniem orgazmu. Statystyki pokazują, że kobiety pełnię satysfakcji z życia seksualnego zwykle osiągają po 30. roku życia. Wówczas dobrze znają już swoje ciało i wiedzą jakie działania sprawiają im przyjemność.
W przypadku 90% mężczyzn wyzwolenie orgazmu jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Oznacza to, że orgazm u panów jest, jak to określają seksuolodzy, fenomenem wrodzonym. Niemniej unikanie rutyny w życiu seksualnym sprzyja osiąganiu coraz intensywniejszych doznań fizycznych i psychicznych. Dużo przyjemności może również sprawiać pieszczenie stref erogennych mężczyny.
Mężczyznę pobudza sam widok ciała partnerki/partnera lub jej dotyk. Penis sztywnieje, unosi się nad kość łonową, napletek odsłania żołądź, która powiększa się i ciemnieje. Następuje erekcja. W zależności od pobudzania może utrzymywać się długo na tym samym poziomie lub zmniejszać się i zwiększać.
PORADA
Aby odczuwać większą satysfakcję ze zbliżenia, zadbaj o higienę intymną stosując płyny do higieny intymnej, które łagodzą ewentualne podrażnienia i skutecznie nawilżają.
Bibliografia:
Dorian Solot, Marshall Miller Orgazm. Chcę więcej! Kompleksowy poradnik dla pragnących przyjemności, Znak, 2023
June Pla, Andrzej Szyper, Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności, Znak 2022
Agnieszka Szeżyńska Warsztaty intymności, Wydawnictwo Otwarte, 2022