Co najlepiej nawilża skórę twarzy?

Co najlepiej nawilża skórę twarzy? Odpowiada ekspert kosmetologii

Skóra jest codziennie wystawiona na próbę – zmaga się z zanieczyszczeniami, stresem, zmianami temperatury oraz nie zawsze zdrowym stylem życia. Aby sprostać tym wyzwaniom, kluczowe jest utrzymywanie dobrego poziomu nawilżenia. Masz z tym problem? Ekspert Super-Pharm, dr n. med. Izabela Załęska, wyjaśnia jak go rozwiązać. Sprawdź!

 

Nawilżenie to fundament zdrowej, promiennej skóry. Niestety możesz mieć z tym problem nawet przy mocno rozbudowanej rutynie pielęgnacyjnej. Używanie wielu kosmetyków wcale bowiem go nie gwarantuje. Najważniejsze są składniki, na jakich oparta jest twoja pielęgnacja. Nadmiar potencjalnie wysuszających substancji aktywnych połączeniu z niedoborem tych naprawdę nawilżających to przepis na suche skórki, linie mimiczne i powracające jak bumerang uczucie ściągnięcia. Pytanie brzmi – co najlepiej nawilża skórę twarzy?

OKIEM EKSPERTA


Pod kątem nawilżania najlepiej sprawdza się działanie dwutorowe. Jednoczesne zastosowanie:

- humektantów, wiążących wodę w naskórku i głębszych warstwach skóry, takich jak kwas hialuronowy, sorbitol, aloes czy miód,

- emolientów ograniczających TEWL , do których zaliczamy wosk pszczeli, olej jojoba, czy masło kakaowe.

Z jednej strony należy zadbać o uzupełnienie wody w macierzy zewnątrzkomórkowej, a z drugiej ograniczyć jej odparowywanie. Uszczelnienie bariery hydrolipidowej stanowi jeden z kluczowych kroków w pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej.

 

– Dr n. med. Izabela Załęska

Jak zaznacza ekspert  tajemnica tkwi zatem w dwutorowym działaniu, które łączy siłę dwóch rodzajów składników:

  • Humektanty są jak elektrolity dla spragnionego sportowca. Przyciągają cząsteczki wody i zatrzymują je w skórze, zapewniając głębokie nawilżenie. Działają na zasadzie gąbki, która absorbuje wilgoć z otoczenia i wprowadza ją głęboko w struktury skóry, gdzie najbardziej jest potrzebna. To pierwszy krok do zapewnienia skórze elastyczności i miękkości, które są podstawą jej zdrowego wyglądu.
  • Emolienty wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, czyli zewnętrzną warstwę, która chroni ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Tworzą na powierzchni skóry ochronny film, który zapobiega nadmiernej utracie wody. Dzięki nim skóra staje się nie tylko dobrze nawilżona, ale również bardziej odporna na uszkodzenia i podrażnienia.

Jak połączyć humentanty i emolienty w jednej rutynie?

Łączenie humektantów i emolientów powinno przebiegać zgodnie z zasadą nakładania produktów od najlżejszej konsystencji do najcięższej. Oto instrukcja krok po kroku, jak to zrobić:

  1. Zaczynij od dokładnego oczyszczenia skóry za pomocą delikatnego żelu lub pianki do mycia twarzy. Jeśli to rutyna wieczorna, pamiętaj o wcześniejszym demakijażu przy pomocy płynu micelarnego lub olejku. 
  2. Zastosuj tonik lub esencję z humektantami. 
  3. Na wciąż wilgotną skórę nałóż serum z humektantami, takimi jak kwas hialuronowy, gliceryna czy aloes. 
  4. Po wchłonięciu się serum, zastosuj krem zawierający emolienty np. masło shea, skwalan, oleje roślinne.
  5. Dodatkowo na końcu rutyny porannej powinna zawsze znajdować się ochrona przed słońcem, czyli dobry krem z filtrem SPF.

Dobre sera z humektantami

Wszechstronny produkt dla każdego typu cery. W składzie ma 89% Wody Termalnej Vichy i kwas hialuronowy, dzięki czemu doskonale nawadnia skórę – czego większość kosmetyków nie potrafi zrobić. Nie ma zapachu, ekspresowo się wchłania, jest idealny pod każdy krem, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku.  

To serum również zapewnia intensywne nawilżenie dzięki kwasowi hialuronowemu, ale ma także składniki wzmacniające barierę hydrolipidową – niacynamid i karnozyna. Będzie więc doskonałym wyborem, jeśli aktualnie zmagasz się silnym przesuszeniem po kwasach czy retinolu. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnuj z tych substancji na cały miesiąc i skup się wyłącznie na regeneracji skóry. 

Dobre kremy z emolientami

Ma w składzie 3 sprawdzone emolienty oraz 3 ceramidy, które skutecznie odbudowują i wzmacniają barierę ochronną skóry. Dzięki zastosowaniu technologii MVE efekty nawilżenia utrzymują się przez cały dzień. Dodatek niacynamidu i kwasu hialuronowego sprawia, że krem działa przeciwzapalnie i kojąco. Jest idealny pod makijaż, bezzapachowy, niekomedogenny i hipoalergiczny, bezpieczny dla dzieci i dorosłych, nawet z atopowym zapaleniem skóry.

Mikrobiotyczny krem kojąco-nawilżający, który ma także działanie seboregulujące. Jego formułę oparto na Synbiotic Complex z probiotykami, prebiotykami i kwasem mlekowym. Dzięki temu genialnie wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry, odżywia i wygładza. Beta-glukan intensywnie łagodzi i wspomaga regenerację, a Bioprotection Shield chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Olej z szałwii hiszpańskiej regeneruje i działa antyoksydacyjnie. Jeśli zmagasz się z niedoskonałościami i czerwonymi śladami po nich, ten krem przywróci cerze równowagę i wspomaga proces gojenia. 

To świetny krem dla dojrzałych kobiet, ale nie tylko! Jego skład zarówno przeciwdziała wiotczeniu skóry i zmarszczkom, jak i skutecznie uzupełnia osłabioną warstwę lipidową. Sprawdzi się więc także przed menopauzą, jeśli obserwujesz u siebie przesuszenie, szorstkość, utratę elastyczności i pierwsze oznaki starzenia. Proksylan, ekstrakt z kasji i kwasy omega 3-6-9 intensywnie odżywiają, koją, wygładzają skórę. Doskonały wybór dla fanek bardziej odżywczych, otulających formuł. 

WSKAZÓWKA

Osiągnięcie równowagi między humektantami i emolientami  jest kluczem do zdrowej, nawilżonej skóry. To jednak nie wszystko. Aby pielęgnacja była kompletna, niezbędne jest również dostarczanie skórze odpowiednich antyoksydantów, witamin i składników odżywczych, które wspierają jej regenerację i ochronę przed przedwczesnym starzeniem.

Udostępnij:

Autor Patrycja Fijałkowska Zobacz profil
Pasjonatka pielęgnacji skóry i masażu twarzy. Z wykształcenia historyczka sztuki i kosmetyczka. Od wielu lat związana z mediami. Pisała i planowała artykuły dla serwisów: Kobieta.pl, Elle.pl, Glamour.pl, Wizaz.pl i HelloZdrowie.pl.
Następny wpis
SUPERTRENDY: science skincare. Jak nauka rewolucjonizuje pielęgnację skóry? Czytaj więcej