trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży - przyczyny, leczenie, polecane kosmetyki [RADY EKSPERTA]

Trądzik to nie tylko problem nastolatków. Bardzo często wysyp pryszczy pojawia się u kobiet w ciąży. Leczenie trądziku w ciąży bywa trudne, bo ciąża wyklucza stosowanie niektórych kosmetyków. Co zatem należy stosować, aby pozbyć się trądziku? O sposobach na pryszcze w ciąży pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Trądzik pospolity stanowi jeden z najczęstszych powodów wizyt dermatologicznych. Jego występowanie odnotowuje się u ludzi ze wszystkich grup etnicznych i narodowości. Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną jednostki włosowo-łojowej. Charakteryzuje się zmianami niezapalnymi (zaskórniki) i zapalnymi (grudki, krosty i guzki), które często powodują blizny i przebarwienia.

Trądzik często jest postrzegany jako choroba dotykająca tylko nastolatków, ale równie często pojawia się u dorosłych. Z problemem boryka się znaczna liczba kobiet w ciąży oraz kobiet przed 30. rokiem życia

Trądzik w ciąży - przyczyny 

Obecność trądziku w czasie ciąży najczęściej wynika ze zmian hormonalnych w kobiecym organizmie. Jednak na jego występowanie mogą również przyczyniać się czynniki immunologiczne związane z ciążą.

Główną przyczyną pryszczy w ciąży jest podwyższony poziom progesteronu i androgenów, które wpływają na zwiększoną ilość wydzielanego sebum. W konsekwencji dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania zaskórników, grudek i cyst zapalnych. Ponadto do czynników wyzwalających zmiany trądzikowe należy także nadmierna ilość spożywanych słodyczy, stres oraz nieprawidłowo dobrana pielęgnacja na bazie substancji komedogennych (powodujących powstawanie zaskórników).

Początek ciąży a wysyp pryszczy

Kiedy trądzik najczęściej pojawia się u kobiet ciężarnych? Zwykle zmiany skórne przypadają na pierwszy trymestr ciąży. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, które borykały się z trądzikiem już przed ciążą.

Co na trądzik w ciąży?

Leczenie trądziku u ciężarnych zwykle bywa trudne, ponieważ wiele powszechnie stosowanych i skutecznych możliwości terapeutycznych jest  przeciwwskazana lub niewskazana w okresie ciąży. 

Do bezpiecznych substancji dozwolonych w ciąży należą między innymi: 

  • Bakuchiol  - działa podobnie do retinolu jednak zastosowanie bakuchiolu w ciąży jest dozwolone. Jak działa? Redukuje aktywność bakterii odpowiedzialnych za trądzik, reguluje prace gruczołów łojowych i wpływa na procesy regeneracyjne skóry. Bakuchiol znajdziesz w kremie Onlybio Bakuchiol & Skwalan. To rodukt bogaty w 99% składników pochodzenia naturalnego nawilża i chroni skórę przed nadmierną produkcją sebum i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych 
  • Aloes - łagodzi podrażnienia skóry, koi i redukuje dyskomfort oraz uczucie „ściągnięcia”, eliminuje zaczerwienienia i poprawia komfort. Aloes występuje w składzie NaturalME Aloes - hydrolat z aloesem. To naturalna woda aloesowa bogata w witaminy i mikroelementy. Nawilża i koi. Chroni i regeneruje naskórek.
  • Witamina C - rozświetla skórę, redukuje przebarwienia, działa antyoksydacyjnie, zwęża rozszerzone pory, występuje powszechnie w serach i kremach do twarzy. Możesz ją znaleźć na przykład w eliksirze do twarzy marki Vianek. To lekkie serum do twarzy z 5% stężeniem witaminy C.
  • Wyciąg z zielonej herbaty - działa antyoksydacyjnie, matuje i odświeża skórę oraz usuwa zanieczyszczenia. Składnik znajdziesz w matującym kremie Bielenda. To delikatny preparat nawilżający, skutecznie matuje skórę i odświeża. 

  • Enzymy; papaina, bromelina - stosowane raz w tygodniu pomogą w redukcji obumarłego naskórka, odświeżą skórę i oczyszczą. Co wybrać? Polecamy Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy - peeling do twarzy. Pozostawia skórę odświeżoną, nawilżoną, i matową. Bromelina i Papina delikatnie rozpuszcza warstwę rogową i usuwa zanieczyszczenia.

Poza tym warto stawiać na kosmetyki zawierające następujące substancje:

  • alantoinę i panthenol gwarantujące nawilżenie i ukojenie,
  • hydrolat z drzewa herbacianego o działaniu antyseptycznym, tonizującym, wpiera pielęgnację skóry mieszanej, tłustej i problematycznej,
  • rumianek- działa kojąco i regenerująco na skórę, wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Kosmetyki na trądzik w ciąży polecane przez eksperta:

  1. Cena promocyjna 41,99 zł Cena regularna 48,99 zł
    Najniższa cena:  41,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. 17,99 zł
    Cena promocyjna 19,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  17,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

W pielęgnacji skóry ciężarnych należy pamiętać zawsze o ochronie przeciwsłonecznej, produktach nawilżających i sebostatycznych jeśli jest potrzeba regulacji pracy gruczołów łojowych. Ponadto staraj się delikatnie osuszać skórę na przykład chustami kosmetycznymi, pamiętaj o regularnej wymianie poszewki na świeżą i w przypadku występowania zmian zapalnych - nie wyciskaj ich. Zrezygnuj z nadmiernego dotykania twarzy, w pielęgnacji codziennej świetnie sprawdza się również odświeżająca woda termalna. Wyeliminuj wszelkie gadżety do oczyszczania skóry takie jak gąbki, czyściki silikonowe czy urządzenia elektryczne.

Trądzik w ciąży - jakich kosmetyków unikać?

Leczenie trądziku u ciężarnych zwykle bywa trudne, ponieważ wiele powszechnie stosowanych i skutecznych możliwości terapeutycznych jest całkowicie przeciwwskazana lub niewskazana w okresie ciąży. Do najczęściej stosowanych farmaceutyków w terapii trądziku należą:

  • retinoidy; izotretynoina, tretynoina, adapalen czy tazaroten,
  • antybiotyki z grupy tetracyklin: tetracyklina, doksycyklina i limecyklina,
  • metronidazol - chemioterapeutyk o silnym działaniu bakteriobójczym.

Niestety wyżej wymienione farmaceutyki charakteryzują się działaniem teratogennym i mutagennym, mogą powodować również poronienia. Stosowanie tych preparatów w ciąży jest wysoce niebezpieczne!

Kosmetyki z bakuchiolem - alternatywa dla retinolu:


Autor

Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.

Źródła:

  1. Meredith FM, Ormerod AD, The management of acne vulgaris in pregnancy. Am J Clin Dermatol, 2013 Oct;14(5):351-8. doi: 10.1007/s40257-013-0041-9. PMID: 23996075.
  2. Bechstein SK, Ochsendorf F, Akne und Rosazea in der Schwangerschaft [Acne and rosacea in pregnancy], Hautarzt. 2017 Feb;68(2):111-119. German. doi: 10.1007/s00105-016-3918-8. PMID: 28070633.
Następny wpis
Zadbaj o stopy przed latem! Ranking najlepszych kremów do stóp [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej