Trądzik to nie tylko problem nastolatków. Bardzo często wysyp pryszczy pojawia się u kobiet w ciąży. Leczenie trądziku w ciąży bywa trudne, bo ciąża wyklucza stosowanie niektórych kosmetyków. Co zatem należy stosować, aby pozbyć się trądziku? O sposobach na pryszcze w ciąży pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.
Trądzik pospolity stanowi jeden z najczęstszych powodów wizyt dermatologicznych. Jego występowanie odnotowuje się u ludzi ze wszystkich grup etnicznych i narodowości. Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną jednostki włosowo-łojowej. Charakteryzuje się zmianami niezapalnymi (zaskórniki) i zapalnymi (grudki, krosty i guzki), które często powodują blizny i przebarwienia.
Trądzik często jest postrzegany jako choroba dotykająca tylko nastolatków, ale równie często pojawia się u dorosłych. Z problemem boryka się znaczna liczba kobiet w ciąży oraz kobiet przed 30. rokiem życia.
Obecność trądziku w czasie ciąży najczęściej wynika ze zmian hormonalnych w kobiecym organizmie. Jednak na jego występowanie mogą również przyczyniać się czynniki immunologiczne związane z ciążą.
Główną przyczyną pryszczy w ciąży jest podwyższony poziom progesteronu i androgenów, które wpływają na zwiększoną ilość wydzielanego sebum. W konsekwencji dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania zaskórników, grudek i cyst zapalnych. Ponadto do czynników wyzwalających zmiany trądzikowe należy także nadmierna ilość spożywanych słodyczy, stres oraz nieprawidłowo dobrana pielęgnacja na bazie substancji komedogennych (powodujących powstawanie zaskórników).
Kiedy trądzik najczęściej pojawia się u kobiet ciężarnych? Zwykle zmiany skórne przypadają na pierwszy trymestr ciąży. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, które borykały się z trądzikiem już przed ciążą.
Leczenie trądziku u ciężarnych zwykle bywa trudne, ponieważ wiele powszechnie stosowanych i skutecznych możliwości terapeutycznych jest przeciwwskazana lub niewskazana w okresie ciąży.
Do bezpiecznych substancji dozwolonych w ciąży należą między innymi:
Wyciąg z zielonej herbaty - działa antyoksydacyjnie, matuje i odświeża skórę oraz usuwa zanieczyszczenia. Składnik znajdziesz w matującym kremie Bielenda. To delikatny preparat nawilżający, skutecznie matuje skórę i odświeża.
Poza tym warto stawiać na kosmetyki zawierające następujące substancje:
WSKAZÓWKA
W pielęgnacji skóry ciężarnych należy pamiętać zawsze o ochronie przeciwsłonecznej, produktach nawilżających i sebostatycznych jeśli jest potrzeba regulacji pracy gruczołów łojowych. Ponadto staraj się delikatnie osuszać skórę na przykład chustami kosmetycznymi, pamiętaj o regularnej wymianie poszewki na świeżą i w przypadku występowania zmian zapalnych - nie wyciskaj ich. Zrezygnuj z nadmiernego dotykania twarzy, w pielęgnacji codziennej świetnie sprawdza się również odświeżająca woda termalna. Wyeliminuj wszelkie gadżety do oczyszczania skóry takie jak gąbki, czyściki silikonowe czy urządzenia elektryczne.
Leczenie trądziku u ciężarnych zwykle bywa trudne, ponieważ wiele powszechnie stosowanych i skutecznych możliwości terapeutycznych jest całkowicie przeciwwskazana lub niewskazana w okresie ciąży. Do najczęściej stosowanych farmaceutyków w terapii trądziku należą:
Niestety wyżej wymienione farmaceutyki charakteryzują się działaniem teratogennym i mutagennym, mogą powodować również poronienia. Stosowanie tych preparatów w ciąży jest wysoce niebezpieczne!
Autor
Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.
Źródła: