oparzenie sloneczne

Oparzenie słoneczne - najlepsze sposoby na złagodzenie objawów [RADY EKSPERTA]

Opalanie bywa przyjemne tylko do pewnego stopnia. Kiedy zbyt długo wystawiamy skórę na słońce, pojawia się ryzyko oparzenia słonecznego. Skóra jest czerwona, piecze i po prostu boli. Czym wtedy należy smarować skórę i jak złagodzić objawy domowymi sposobami? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Słońce jest źródłem energii, która jest niezbędna do życia i funkcjonowania niemalże wszystkiego na naszej planecie. Jednak z walorów słońca należy korzystać mądrze i rozsądnie, tak aby nie zaszkodzić sobie i swojej skórze. Zażywanie kąpieli słonecznych ma wiele pozytywnych korzyści:

  • Wpływa na syntezę witaminy D,
  • Zwiększa aktywność gruczołów wydzielania wewnętrznego (m.in. przysadki mózgowej, jajników, tarczycy), co prowadzi do wzrostu liczby erytrocytów we krwi, przyspieszenia procesów przemiany materii oraz obniżenia cholesterolu we krwi,
  • Sprzyja wydzielaniu endorfin (hormonów szczęścia),
  • Wpływa na przyspieszenie gojenia ran, zwiększa ukrwienie, niszczy patogeny na skórze.

Bezpieczne opalanie, czyli jak uniknąć oparzenia słonecznego

W odpowiedniej dawce promieniowanie słoneczne nie jest szkodliwe, wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie oraz organizm. Jednak, jeśli spędzimy za dużo czasu na słońcu, możemy narazić się na przykre konsekwencje, w tym poparzenie skóry. 

Promieniowanie UVB stanowi jedynie 5 proc. promieniowania UV, jednak latem jego natężenie się zwiększa. Intensywność UVB jest najwyższa między godziną 10.00 a 15.00, dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie unikać przebywania na plaży. Promieniowania UVB potrafi przenikać przez wodę, chmury oraz szyby w oknach. Wykazuje działanie rumieniotwórcze, wywołuje zmiany pigmentacyjne oraz powoduje oparzenia skóry. Przyczynia się do powstania nowotworów, może podrażniać spojówki, a nawet wywołać zaćmę. Udowodniono, że promieniowanie UVB może wpłynąć na obniżenie odporności organizmu. 

Oparzenie słoneczne - objawy

Poparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na działanie promieniowania. Zazwyczaj po ok. 2-4 godzinach od kąpieli słonecznej pojawia się bolesny rumień, który stopniowo się nasila. Najczęściej poparzenie, w zależności od dawki promieniowania, trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Na wystąpienie rumienia głównie narażone są osoby z jasną karnacją. Wyróżniamy:

  • Oparzenie I stopnia - dotyczy głownie naskórka, towarzyszu mu zaczerwienienie, obrzmienie skóry, uczucie swędzenia, a także ból; ustępuje po kilku dniach, nie pozostawiając blizny;
  • Oparzenie II stopnia - może dotyczyć naskórka i skóry właściwej; częstym objawem są pęcherze wypełnione płynem, które mogą długo utrzymywać się na skórze; oparzenie II stopnia może bardzo długo się goić i powodować powstawanie blizn.  

Co na oparzenie słoneczne?

W przypadku oparzenia słonecznego warto sięgnąć po produkty zawierające składniki o właściwościach kojących oraz łagodzących, które uśmierzą ból, zmniejszą uczucie pieczenia i świądu. W kosmetykach powinny się znaleźć:

  • Alantoina,
  • D-panthenol,
  • Witaminy A, E, F,
  • Aloes (najlepiej sprawdzi się żel aloesowy),
  • Aminokwasy,
  • Masło Shea.

Uwaga! Jeśli, mimo zastosowania środków łagodzących, poparzenie nie ustępuje, towarzyszy mu ból i zawroty głowy, nudności, dreszcze oraz wysoka temperatura, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być objawy udaru słonecznego.

Wypróbuj żel alesowy na oparzenia słoneczne:

  1. Cena promocyjna 28,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

W myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, aby zabezpieczyć skórę przed negatywnym działaniem słońca oraz poparzeniem najlepiej stosować odpowiednią profilaktykę:

  • Unikać słońca między godzinami 10.00 a 15.00,
  • Jeśli to możliwe -  wybierać cień,
  • Stosować kosmetyki z wysokim faktorem ochronnym np. SPF 50,
  • Zakładać nakrycie głowy, najlepiej z szerokim rondem, które ochroni skórę,
  • Nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

W przypadku niewielkich oparzeń słonecznych, kiedy nie mamy dostępu do apteki/kosmetyków łagodzących, można zastosować domowe sposoby, które zadziałają kojąco na skórę. W tym celu sprawdzi się letni prysznic (woda nie powinna być zbyt zimna, aby nie doszło do szoku termicznego) oraz chłodne okłady - z jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru. Łagodząco zadziałają także okłady z kojącego aloesu.

Krem na oparzenie słoneczne

Domowe sposoby nie zawsze będą w stanie pomóc na oparzenie słoneczne. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki. Po które produkty warto sięgnąć? Świetnym wyborem będzie regenerujący krem po opalaniu SVR Sun Secure Apres-Soleil - działa nawilżająco, koi i regeneruje przegrzaną skórę. W składzie kosmetyku znajdują się olej kokosowy oraz niacynamid. Kremowa konsystencja umożliwia łatwą aplikację. Kosmetyk nie zawiera alkoholu, parabenów, olei mineralnych, octocrylenu. Posiada właściwości utrwalające opaleniznę.

Podrażnioną skórę ukoi także balsam po opalaniu Dermedic Sunbrella. Kosmetyk działa chłodząco, dzięki czemu zmniejsza uczucie pieczenia i rozgrzania skóry. Produkt jest hipoalergiczny, odpowiedni do pielęgnacji wrażliwej skóry. Wygładza naskórek, redukuje szorstkość, łagodzi podrażnienia.

Żel La Roche-Posay Posthelios pielęgnuje skórę tuż po opalaniu, szczególnie w przypadku wystąpienia bolesnych podrażnień i uszkodzeń. Dzięki formule zawierającej lipidy produkt umożliwia szybszą odbudowę warstwy lipidowej skóry, nawilża i odżywia.

W przypadku słonecznego poparzenia skóry sprawdzi się również emulsja Bioderma Photoderm Après-Soleil. Zawarta w dermokosmetyku alantoina i wyciąg z ginkgo biloba zmiękczają oraz koją, gliceryna oraz substancje pochodzące z masła shea dogłębnie nawadniają i odżywiają, przyspieszając procesy regeneracyjne. Emulsja może być również stosowana przez dzieci.

Mleczko po opalaniu Vichy Ideal Soleil zostało wzbogacone kwasem hialuronowym, który posiada silne właściwości nawilżające. Redukuje uczucie wysuszenia i szorstkości, wpływa na odbudowę warstwy hydrolipidowej, koi oraz łagodzi skórę po zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Kremy na oparzenia słoneczne polecane przez kosmetologa:

  1. Cena promocyjna 46,99 zł Cena regularna 63,99 zł
    Najniższa cena:  40,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, strony 172-184.

Następny wpis
Najlepsze odżywki do rzęs - ranking produktów, które wydłużą rzęsy do maksimum Czytaj więcej