Na włosach gromadzą się zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem, ale może to wpływać na ogólny wygląd fryzury i kondycję pasm. Zwykły szampon do włosów nie wystarczy, aby się ich pozbyć. Wtedy z pomocą przyjdzie chelatowanie włosów - ulubiony domowy zabieg włosomaniaczek. Na czym polega i jak je wykonać?
Chelatowanie włosów ma za zadanie oczyścić pasma ze wszelkich zanieczyszczeń czy osadów z twardej wody. Jest to zabieg bardzo prosty do wykonania w domowych warunkach. Często nie trzeba nawet kupować dodatkowych kosmetyków, bo być może produkty do chelatowania włosów już masz w domu. Jeśli nie – podpowiemy, jakie najlepiej sprawdzą się do wykonania samodzielnego chelatowania.
Zabieg chelatowania włosów to po prostu mycie włosów i skóry głowy specjalnym szamponem, który usunie z włosów wszelkiego osady i resztki kosmetyków do stylizacji. To zabieg szczególnie polecany dla włosów szorstkich, matowych, suchych, a co za tym idzie - włosów wysokoporowatych. Zadowolone ze stosowania będą także osoby, które często myją włosy w twardej wodzie.
Chelatowanie włosów daje znakomite efekty już po pierwszym zastosowaniu - włosy stają się miękkie i elastyczne. Bywa, że mniej się puszą i stają się bardziej lśniące. Na chelatowaniu korzysta także skóra głowy - pory zostają odblokowane i skalp mniej się przetłuszcza.
Efekty chelatowania włosów to także:
RADA EKSPERTA
Stosujesz najlepsze kosmetyki, czyli o łagodnych formułach, bazujących na składnikach pochodzenia naturalnego, a Twoje włosy mimo to są matowe, sztywne i szorstkie w dotyku? Wszystkiemu może być winna twarda woda, której używasz w codziennej pielęgnacji. Dokładnie oczyszczone włosy mogą skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze, które dostarczamy podczas stosowania masek, serum i olejków. Dlatego raz na jakiś czas warto wykonać chelatowanie
- radzi Radosław Galiński, fryzjer i właściciel salonu Galiński Hair Stylist w Krakowie.
Chelatowanie włosów warto powtarzać minimum raz w miesiącu, a jeśli stosujesz dużo kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji - dwa razy w miesiącu. Natomiast jeśli woda w twoim domu jest twarda i często myjesz włosy, być może będziesz potrzebować wykonywać chelatowanie włosów nawet co 7-10 dni.
Jednocześnie z chelatowaniem nie można przesadzać i nie nalży wykonywać go zbyt często. Grozi to przesuszeniem włosów i naruszeniem bariery hydrolipidowej skóry głowy.
Chelatowanie włosów w domu jest banalnie proste. Podstawa to wybór specjalnego szamponu oczyszczającego włosy tzw. szamponu chelatującego, który zawiera EDTA. Taki szampon warto po wmasowaniu zostawić na włosach na około 2 minuty, a potem bardzo dokładnie zmyć.
To jednak nie jedyny sposób chelatowania włosów. Jeśli lubisz domowe sposoby pielęgnacji włosów możesz sama stworzyć mieszankę chelatującą włosy. Chodzi o to, aby zakwasić pasma i w efekcie pozbyć się zasadowych osadów. Oto przykładowe sposoby:
Nie lubisz domowych sposobów pielęgnacji włosów? Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni szampon! Po przeanalizowaniu składów szamponów wytypowaliśmy trzy produkty, które genialnie sprawdzą się do przeprowadzenia zabiegu chelatowania. Oto one:
Do chelatowania sprawdzą się przede wszystkim szampony z EDTA. To składnik, który ma zdolność do łączenia się jonami metalu wapnia i magnezu, które znajdują się w twardej wodzie. Po połączeniu się z nimi tworzy chelat, który spłukujemy w czasie mycia włosów tym samym dogłębnie je oczyszczając. EDTA znajdziemy m.in. w szamponie normalizującym Radical Med. To doskonały wybór dla osób borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów. Szampon pomoże rozwiązać ten problem.
Do zabiegu chelatowania doskonale sprawdza się ocet. Znajdziemy go także w szamponach, na przykład w szamponie Polka Ocet Jabłkowy. To szampon, który zapewnia wzmocnienie i odżywienie włosów. Nadaje im objętości, blasku i pozostawia je dogłębnie oczyszczone. Niedrogi, a świetny szampon do chelatowania.
Poszukując szamponu do chelatowania włosów, warto zwrócić uwagę na kosmetyk, który w składzie ma kwasy. Przykładowo Yope Balance do włosów tłustych. Szampon dokładnie oczyszcza włosy i powoduje mikrozłuszczanie skóry głowy. Dzięki kwasom AHA pomaga pozbyć się osadów. W efekcie pasma są lekkie i pięknie lśnią.