sucha skóra twarzy

Cera sucha – przyczyny, charakterystyka, polecana pielęgnacja

Uczucie ściągnięcia, pieczenie i szary koloryt to największe minusy posiadania suchej skóry. Dlaczego cera się przesusza i jak przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia? 

Dużym minusem suchej skóry jest nie tylko brak komfortu w postaci uczucia ściągnięcia oraz tzw. "suchych skórek". Najgorszym następstwem posiadania suchej skóry jest widmo szybszego starzenia się. Przyspieszone starzenie się i powstawanie zmarszczek przypisane jest właśnie suchej skórze. Aby tego uniknąć już w młodym wieku należy dbać o odpowiednie nawilżenie cery. Podpowiadamy, jaka pielęgnacja jest wskazana u osób zmagających się z problemem przesuszania się skóry. 

Przyczyny suchości skóry

Jak rozpoznać czy posiadasz suchą skórę? Jeśli po umyciu twarzy czujesz, że skóra robi się ściągnięta i najchętniej od razu po oczyszczeniu cery sięgasz po krem, prawdopodobnie masz suchą skórę. Niepokojące objawy pojawiają się zazwyczaj także po całym dniu - skóra może się nawet łuszczyć. Lekkie mleczko przynosi jej ukojenie tylko na chwilę, dopiero tłusty krem sprawia, że czujemy odpowiednie nawilżenie. Problematyczne stają się też wszelkie zmiany atmosferyczne – mróz, słońce, wiatr. Za suchość skóry może odpowiadać także pielęgnacja specjalistyczna. Czasem suchość i łuszczenie pojawiają się po zabiegach opartych na kwasach lub po używaniu kosmetyków z retinolem. Wysuszenie skóry może dotyczyć każdego, nawet osoby o cerze tłustej. W takiej sytuacji mówimy o cerze tłustej odwodnionej.

Skóra sucha czy już odwodniona?

Sucha skóra jest często mylona z odwodnioną. Suchość możemy dziedziczyć po przodkach lub nabyć ją wskutek złej pielęgnacji. W praktyce oznacza to niski poziom natłuszczenia. Odwodnienie dotyczy nawilżenia skóry i ilości wody związanej w naskórku. To problem zarówno skóry suchej, mieszanej, jak i tłustej. Przyczyną odwodnienia może być częste złuszczanie, przesuszanie i każde inne drastyczne działanie w obrębie twarzy.

Sucha skóra charakteryzuje się:

  • łuszczeniem,
  • wiotkością,
  • uczuciem ściągnięcia, 
  • pojawianiem się tzw. "suchych skórek",
  • brakiem elastyczności,
  • drobnymi zmarszczkami.

Jaki krem nawilżający do suchej cery?

Skuteczne nawilżenie bez uczucia dyskomfortu zapewni intensywnie nawilżający krem do twarzy. Najważniejszym składnikiem, którego powinniśmy szukać w kremie jest kwas hialuronowy, który ma silne właściwości nawilżające.

Do skóry suchej i bardzo suchej polecamy odżywczy krem Lierac Deridium, który nawilża i stymuluje proces odnowy komórkowej. Skóra (zwłaszcza poszarzała) szybko odzyskuje witalność i promienność. Szybkie ukojenie i blask nawet odwodnionej skóry przywróci z kolei  krem Avène Eau Thermale Hydrance Optimale Riche. Do cidziennej pielęgnacji cery warto włączyć także serum nawilżające. Świetnie sprawdzi Vichy Aqualia Thermal, które zapewnia nawilżenie nawet do 48 godzin.  


Kremy nawilżające mają głównie odpowiadać za zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku
. W naturalnych warunkach odpowiada za to naturalny czynnik nawilżający, tzw. NMF (Natural Moisturizing Factor), ale wiele osób ma defekt wytwarzania jego poszczególnych składników, co może powodować suchość i większą zdolność do utraty wody. Kremy nawilżające mają wspomagać odtworzenie naturalnej bariery naskórkowej wodno-lipidowej, powinny w nich więc znajdować się składniki tłuszczowe i wiążące wodę. Jeśli chodzi o składniki wiążące wodę to można wymienić: kwas hialuronowy, glicerynę, niektóre aminokwasy takie jak arginina, algi, związki kolagenu, a także wyciągi roślinne jak aloes czy mocznik. Z kolei składniki lipidowe, hydrofobowe takie, które będą stanowiły warstwę okluzyjną, chroniącą przed utratą i parowaniem wody z naskórka to związki pochodzenia naturalnego: olejki migdałowe, olej jojoba, olej arganowy, olej z awokado, z wiesiołka, a także masło shea, związki cholesterolu oraz np. ceramidy

- wyjaśnia dr Monika Serafin z Kliniki dr Chlebus w Warszawie.

sucha skóra rady dermatologasucha skóra rady dermatologa

Jak oczyszczać suchą cerę?

Sucha skóra źle reaguje na dużą ilość kosmetyków do oczyszczania oraz na twardą wodę. Z tego powodu wiele osób obawia się mycia twarzy, bo po kontakcie z wodą na skórze zazwyczaj pojawia się uczucie ściągnięcia i pieczenie. Wystarczy jednak unikać produktów o właściwościach matujących i sięgać po łagodne żele i pianki dedykowane cerze wrażliwej i suchej. Do zmywania makijażu najlepiej stosować dermokosmetyki, jak np. łagodny płyn micelarny Bioderma Sensibio lub płyn Dermedic Hydrain3 Hialuro, który nie wysusza skóry. Z kolei płyn micelarny La Roche-Posay Physiologique ma podobne właściwości, a jego skład jest wzbogacony o wodę termalną. Godnym polecenia produktem jest także Physiogel - żel jest bardzo delikatny i nie wywołuje podrażeń oraz uczucia suchości skóry. 

Polecane kosmetyki w pielęgnacji cery suchej:

  1. Cena promocyjna 78,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  68,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

5 najważniejszych zasad w pielęgnacji cery suchej

  • Unikaj kosmetyków na bazie alkoholu (np. toników), które przyczyniają się do potęgowania suchości skóry.
  • Nigdy nie myj twarzy mydłem!
  • Po umyciu twarzy przy użyciu łagodnego preparatu, delikatnie osusz ją ręcznikiem papierowym i unikaj mocnego pocierania.
  • Po oczyszczeniu twarzy ZAWSZE nakładaj na nią serum nawilżające, a później bogaty krem nawilżająco-odżywczy. Możesz kilka razy w tygodniu nałożyć także maskę na noc. 
  • Nie używaj dużej ilości pudru do twarzy. Puder w kamieniu najlepiej zamień na podkład o kremowej konsystencji.
Następny wpis
Retinol - kiedy i jak zacząć stosować? Jakie efekty dają kosmetyki z retinolem? Czytaj więcej
Napisz komentarz