naczynka na twarzy jak się pozbyć

Cera naczynkowa - jaka pielęgnacja będzie dla niej najlepsza?

Cera naczynkowa wymaga specjalnej opieki, bo jest wyjątkowo cienka i delikatna. Łatwo ją podrażnić i tylko pogłębić problem rozszerzonych naczynek. Jak należy ją pielęgnować, aby zmniejszyć zaczerwienienia?

Rumiane policzki nie zawsze są oznaką zdrowia. Podobnie jak szybko pojawiający się na naszej twarzy rumień. Zwykle jest efektem nagłych emocji - stresu lub radości. To właśnie one powodują, że naczynia krwionośne w obrębie twarzy gwałtownie rozszerzają się, a my czerwienimy. Jeśli jednak rumień utrwalił się na skórze, dodatkowo widoczne są rozszerzone naczynka krwionośne, mamy do czynienia z cerą naczyniową.

Charakterystyka cery naczynkowej

Zaczerwienione policzki wbrew pozorom nie zawsze wyglądają tak samo. Mogą być jednolicie czerwone lub oblane rozproszonym rumieńcem. Czasem na twarzy rysują się także widoczne żyłki (naczynka krwionośne włosowate). Niektórzy mają je już na stałe, co powoduje dyskomfort estetyczny. Nie jest to jedyny problem. Na podłożu cery naczyniowej może pojawić się trądzik różowaty, dochodzi do zaburzenia warstwy hydrolipidowej, przesuszenia skóry i powstawania zmian grudkowo-zaskórnikowych. Etiologia tych zmian wiąże się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych. Są one mało odporne na działanie wielu czynników, dlatego łatwo pękają (ulegają trwałemu rozszerzeniu). Cera naczyniowa często jest wrażliwa, towarzyszy jej uczucie pieczenia, świądu i ściągnięcia.

EKSPERT RADZI

Skóra naczyniowa często jest wrażliwa, delikatna, dodatkowo towarzyszy jej rumień, nasilający się pod wpływem różnych czynników, które należy wyeliminować lub ograniczyć w znaczącym stopniu. W pielęgnacji cery naczyniowej należy skupić się na unikaniu substancji drażniących w kosmetykach, m.in. alkoholu, substancji zapachowych. Produkty do codziennego stosowania powinny zawierać składniki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, np. wyciąg z kasztanowca, rutynę, witaminę C. Ogromnie ważna jest ochrona przeciwsłoneczna i stosowanie kremów z filtrem (SPF 30/50) przez cały rok

- radzi kosmetolog, Martyna Radziejewska.

 

Cera naczynkowa - przyczyny 

Niestety, wiek nie sprzyja cerze naczynkowej. Malejąca z czasem synteza kolagenu, zmiany w gospodarce hormonalnej (zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy) mają wpływ na pogorszenie stanu skóry naczyniowej. Cera naczynkowa oczywiście może pojawić się w młodym wieku, ale zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet dojrzałych. 

Pamiętaj, że nie zawsze przyczyny rumienia to czynniki zewnętrzne. Czasem stoją za nim jasna karnacja, zaburzenia hormonalne (ciąża i menopauza), a także problemy z nadciśnieniem czy problemy żołądkowo-jelitowe. Mając cerę naczynkową warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić, czy nasz problem jest tylko natury kosmetycznej.

Niekontrolowany rumieniec wywołać mogą także:

  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • nagłe zmiany warunków atmosferycznych i wahania temperatur (wiatr, mróz, upał),
  • stres,
  • gorące kąpiele,
  • alkohol i ostre przyprawy,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, w tym zły dobór kosmetyków.

Suplementacja a cera naczynkowa

Problem z kruchymi naczynkami to nie tylko kwestia ich maskowania. Warto komponować posiłki nie zapominając o witaminach A, C, E i K, które wspierają niestabilne naczynka od środka. Nie powinno ich także zabraknąć w kosmetykach do pielęgnacji.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej nie mogą mieć w swoim składzie substancji, które powodują podrażnienie skóry. Warto wyłapywać je z opisu na etykiecie. To przede wszystkim mentol, mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy (alkohol, środki zapachowe) oraz substancje, które silnie się pienią. Należy też unikać peelingów mechanicznych oraz kremów złuszczających martwy naskórek, ponieważ są zbyt mocne.

Cera naczynkowa pokocha z kolei kosmetyki z witaminą C. Lekko rozjaśnią skórę skłonną do rumienia. Warto pamiętać, że witamina C w czystej postaci jest substancją mocno drażniącą, dlatego w kosmetykach dla cery naczynkowej stosuje się jej bezpieczną, pochodną wersję. Polecamy przetestować koncentrat do twarzy Pharmaceris N C-Capilix, bardzo dobrym wyborem będzie także krem Iwostin Cicapillin. Warto zwrócić uwagę także na Floslek z serią Naczynka Pro - to lekkie, półtłuste kremy z witaminami. Nadają skórze jędrność i elastyczność, chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia.

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna, dlatego do jej oczyszczania najlepiej sprawdzą się kosmetyki dedykowane wrażliwcom. Demakijaż zalecamy wykonywać płynem micelarnym Bioderma, który z pewnością nie wywołała podrażnień. Do mycia twarzy z kolei sprawdzi się delikatna pianka Pharmaceris N Puri-Capiliqmusse. 

Kosmetyki do cery naczynkowej polecane przez eksperta:

Następny wpis
Ceramidy - dlaczego warto ich szukać w kosmetykach? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej