Cellulit wodny a tłuszczowy

Cellulit wodny a tłuszczowy – kluczowe różnice i sposoby na redukcję

Czym różni się cellulit spowodowany nadmiarem wody od tego związanego z tłuszczem? Poznaj najważniejsze różnice oraz skuteczne sposoby na ich redukcję. Odkryj, jak poprawić kondycję swojej skóry i poczuć się lepiej we własnym ciele.

Co to jest cellulit?

Cellulit, choć na szczęście jest jedynie defektem natury estetycznej (nie mylić ze słowem „cellulitis”, które jest bakteryjnym zapaleniem tkanki łącznej, czyli ostrym stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej), potrafi negatywnie wpływać na samopoczucie. Dokładnie mówiąc cellulit to zwyrodnienie tkanki tłuszczowej, które dużo częściej dotyczy kobiet. Szacuje się, że ok. 85-90% z nas mierzy się z tym defektem. Najczęściej zmiany zauważalne są w okolicy ud, pośladków, ale również zdarzają się w okolicy brzucha czy ramion. 
 
Cellulit może pojawiać się już na etapie dojrzewania. W takim przypadku ma to najczęściej związek z nadwagą. Jednak, zbyt wysoka masa ciała to nie jedyna przyczyna. Ponieważ powstawanie zmian tego typu to skomplikowany proces, ciężko określić ją jednoznacznie. Oprócz nadwagi, na pojawianie się cellulitu wpływ mają również zmiany hormonalne (np. na początku cyklu, podczas ciąży czy stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych). ]
 
Nie bez znaczenia będą również zaburzenia krążenia, które skutkują niewystarczającym odżywieniem komórek tłuszczowych (adipocytów) oraz magazynowanie tkanki tłuszczowej. Możemy zauważyć skłonność do powstawania cellulitu w miejscach, gdzie organizm posiada największą tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej. 
 
Do najczęstszych objawów cellulitu należą:
 
  • nieregularna struktura skóry - widoczne uwypuklenia i zagłębienia, 
  • rozstępy
  • obrzęk, zmiana zabarwienia i temperatury ciała,
  • widoczne sieci naczyń krwionośnych, 
  • zwiotczenie skóry. 

Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice

Cellulit wodny charakteryzuje się nagromadzeniem wody, a co za tym idzie również toksyn w tkance podskórnej. Najczęściej dochodzi do niego na skutek problemów z krążkiem limfatycznym i krwionośnym oraz brakiem ruchu. Nie bez znaczenia będzie również przetworzona dieta. W przypadku cellulitu wodnego skóra jest miękka i bardziej napięta, często możemy zauważyć opuchliznę oraz uczucie tzw. ciężkich nóg. W jego redukcji pomocne będą przede wszystkim zmiany w diecie, picie odpowiedniej ilości wody, dbanie o aktywność fizyczną oraz stosowanie masaży i kosmetyków, które poprawią wygląd skóry i wpłyną drenująco. 
 
Cellulit tłuszczowy związany jest z nagromadzeniem komórek tłuszczowych (adipocytów) w tkance podskórnej. Jednak tutaj oprócz złej diety i braku aktywności fizycznej wpływ mogą mieć również zmiany hormonalne oraz predyspozycje genetyczne. W tym przypadku skóra jest twarda i grudkowata, możemy również dostrzec widoczną utraconą elastyczność. Aby zmniejszyć widoczność cellulitu tłuszczowego warto również zadbać o dietę i aktywność, a także postawić na odpowiednią pielęgnację.

WSKAZÓWKA

W obu przypadkach pomocne będą również zabiegi profesjonalne, które mogą znacząco wspomóc walkę z cellulitem i poprawić wygląd skóry. Jednym z popularnych zabiegów jest endermologia, czyli mechaniczny masaż podciśnieniowy, który stymuluje skórę i tkankę podskórną. Endermologia pomaga w rozbijaniu komórek tłuszczowych, poprawia krążenie krwi i limfy, co prowadzi do redukcji obrzęków i ujędrnienia skóry. Regularne sesje mogą przyczynić się do zmniejszenia widoczności cellulitu zarówno wodnego, jak i tłuszczowego, a także do ogólnego modelowania sylwetki.

Najlepsze produktu na cellulit wodny i tłuszczowy

Krem Tołpa sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji. Jeśli nie mamy ku temu przeciwwskazań możemy przed aplikacją wyszczotkować ciało na sucho lub mokro. Produkt zapobiega odkładaniu tłuszczu i usprawnia eliminację toksyn, dodatkowo stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejsza jej grubość i objętość. Krem sprawdzi się również podczas masażu nastawionego na drenaż, poprawia mikrokrążenie, usprawniając przepływ krwi i chłonki. Pomaga wyrównać nierównomierną strukturę. Po aplikacji skóra jest wygładzona i nawilżona. 
  1. 29,99 zł
    Najniższa cena:  33,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,99 zł
W składzie balsamu możemy znaleźć naturalne substancje, m.in. kompleks mikroalg, ekstrakt z bluszczu czy kofeiny, które działają pobudzająco na krążenie krwi i limfy. Dzięki czemu pozytywnie wpływają na poprawę wyglądu skóry obojętnej cellulitem. Podczas regularnego stosowania skóra staje się wygładzona, a cellulit jest widocznie zredukowany. Producent poleca połączyć aplikację przynajmniej z 1-minutowym masażem. 
Olejek do ciała sprawdzi się w przypadku rozstępów, blizn czy właśnie cellulitu. W składzie produktu znajdziemy naturalnej składniki, m,in. olejek z nagietka, lawendy, rozmarynu czy rumianku. Składniki koją, regenerują i łagodzą skórę. Dodatek witamin A i C chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Olejek pomaga zmniejszyć widoczność wspomnianych niedoskonałości, poprawia koloryt skóry, zmiękcza, dzięki czemu staje się ona gładsza i bardziej elastyczna. Produkt dobrze sprawdzi się podczas masażu, np. bańką chińską lub manualnego. Kosmetyk jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
  1. Bio-Oil Olejek, 125 ml

    125 ml

    + inne warianty
    49,99 zł
    Najniższa cena:  51,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 51,99 zł
Ten kosmetyk, w połączeniu z dietą i umiarkowaną aktywnością fizyczną, pomoże wyszczuplić ciało. Jego działanie nastawione jest na spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie redukcję cellulitu. Koncentrat modeluje ciało, nawilża, a także poprawia elastyczność i ujędrnia. Dzięki zawartości borowiny tołpa działa detoksykująco. Może być stosowany wspomagająco w czasie kuracji odchudzających lub w okresie wahań wagi ciała. Produkt ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania. 
  1. 39,99 zł
    Najniższa cena:  41,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 41,99 zł
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Plamy starcze – jak wyglądają? Jak je zlikwidować? [OKIEM EKSPERTA] Czytaj więcej