Z cellulitem w XXI wieku zmaga się większość kobiet - niezależnie od wieku, wagi czy sylwetki. Dlaczego cellulit powstaje, jakie są jego rodzaje i jak pozbyć się go na dobre? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Cellulit to zaburzenie, które dotyka większości kobiet. Wyglądem przypomina „skórkę pomarańczy” i stanowi częsty problem estetyczny. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu: twardy (wodny) i miękki (tłuszczowy). Jeśli chodzi o jego lokalizację, najczęściej pojawia się w okolicy ud, pośladków, brzucha czy ramion. Co stoi za przyczyną jego powstawania? Jak z nim walczyć?
Cellulit to inaczej lipodystrofia, czyli włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Dotyka około 85 proc. kobiet po 20. roku życia. Co ciekawe, coraz częściej zmagają się z nim osoby młode i szczupłe. Ze względu na różnice w budowie zrazików tłuszczowych między kobietami a mężczyznami, cellulit znacznie częściej dotyka płci żeńskiej. Jest wieloczynnikowym zaburzeniem, związanym przede wszystkim z zaburzeniami krążenia krwi i limfy, nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej oraz produktów przemiany materii.
Powstawaniu cellulitu sprzyja niehigieniczny tryb życia, a przede wszystkim:
Rodzaj cellulitu zależy od podłoża, na którym się formuje. Wyróżniamy cellulit twardy (wodny) i miękki (tłuszczowy).
1. Cellulit twardy (wodny) - występuje głównie u kobiet, u których masa ciała w ostatnim czasie znacząco się nie zmieniła i tkanki nie straciły swojej elastyczności. Ten rodzaj cellulitu przypomina tkankę mięśniową, widoczny jest niezależnie od pozycji ciała, często towarzyszą mu rozstępy.
2. Cellulit miękki (tłuszczowy) - dotykający osób mało aktywnych, które straciły w ostatnim czasie na wadze. Ten cellulit zajmuje często duże powierzchnie, skóra jest pofałdowana, z widocznym obrzękiem. Wiąże się ze słabym napięciem tkanki mięśniowej. Częstą przyczyną tego rodzaju cellulitu jest zaburzenie mikrokrążenia, przyjmowanie leków odwadniających. Cellulit tłuszczowy często jest następstwem cellulitu wodnego.
UWAGA!
Cellulit to nie to samo co cellulitis - oznaczający zapalenie, które jest zwyrodnieniem tkanki podskórnej. W cellulicie nie występuje zapalenie, a jedynie zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej.
Pierwszymi objawami, często zgłaszanymi przez pacjentów są odczucia subiektywne takie jak:
Drugim objawem jest to, co widzi lekarz lub kosmetolog:
Powstawanie cellulitu możemy podzielić na kilka etapów, które stanowią kolejne stopnie zaawansowania lipodystrofii:
Przeczytaj również: Jak pozbyć się rozstępów i zapobiegać ich powstawaniu?
Problem cellulitu dotyka bardzo dużej części kobiet XXI wieku - zarówno osób z nadwagą, jak i szczupłych. Aby zniwelować problem, musimy działać na wielu płaszczyznach. Musimy zadbać o aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto wspomóc się stosując kosmetyki antycellulitowe oraz chodząc na zabiegi, które pomogą pozbyć się cellulitu.
Leczenie cellulitu oparte jest na kilku mechanizmach: przeciwobrzękowym, lipolitycznym, pobudzającym krążenie w tkance tłuszczowej i poprawiającym przepuszczalność naczyń włosowatych. Warto włączyć noszenie rajstop uciskowych, usprawniających pracę kończyn dolnych i pojawiających krążenie.
Walkę z cellulitem warto wesprzeć zabiegami, które usprawnią przepływ limfy, zredukują obrzęki i zastoje wodne. Rewelacyjne efekty przynoszą:
Aby ujędrnić skórę warto miejscowo stosować kosmetyki antycellulitowe, których formuła została wzbogacona o L-karnitynę, kofeinę, wyciąg z karczocha zwyczajnego, z nostrzyka czy rutyny.
Przykładowe kosmetyki, które są godne polecenia to:
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. (red.). Dermatologia w praktyce, PZWL-Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2006.
Ignaciuk A. Diagnostyka kliniczna - cellulite, Magazyn Medycyny Estetycznej 2004, 1(6): 15-17.
Żyłka-Załęska I. Cellulit jako problem medyczny, Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 487-491.
Adamski Z. Kaszuba A. Dermatologia dla kosmetologów, PZWL, Warszawa 2010, 52: 428-429.