Cassia to naturalny kosmetyk do włosów, który często nazywany jest bezbarwną henną. W rzeczywistości nie jest to wcale henna. Cassia nie jest także całkowicie bezbarwna. Warto jednak ją wypróbować, bo cassia ma wiele cennych właściwości, które dostrzegły włosomaniaczki.
Wzmocnienie i pogrubienie włosów możesz uzyskać nie tylko intensywnie regenerującymi zabiegami u fryzjera, ale i za pomocą naturalnych składników, w zaciszu własnego domu.
Warto do tego wykorzystać cassię, która w Polsce znana jest często pod hasłem bezbarwna henna. Cassia to jednak zupełnie inne zioło o profesjonalnej nazwie Cassia obovata. Bywa jednak, że jest ona także jednym ze składników henny. Cassię można także śmiało dodawać do hennowej farby do włosów.
Cassię stosujemy do przeprowadzenia tak zwanego zabiegu cassiowania włosów. Polega on na nakładaniu specjalnej ziołowej mieszanki na włosy - zarówno na długości, jak i na skalp. Efekty jakich możemy oczekiwać to pogrubienie pasm, wydobycie naturalnego blasku i widoczne odżywienie włosów, a to wszystko dlatego, że cassia wiąże włókna keratynowe we włosach. Poza tym cassia delikatnie barwi włosy na złote/ciepłe odcienie.
Najbardziej zadowolone ze stosowania cassii na włosy będą blondynki, zarówno jasne jak i ciemne. Na jasnym blondzie dobrze wykonana cassia nieco przyciemni pasma, wyraźnie je pogrubi i odżywi. Z kolei na średnim i ciemnym blondzie zauważalne będzie bardziej wydobycie złotych tonów, jak również większa objętość i wygładzenie struktury pasm.
Cassia stosowana jest do naturalnego barwienia włosów. Nie na wszystkich kolorach włosów da jednak zadowalający efekt. Tak naprawdę zmiana koloru będzie widoczna właściwie tylko u blondynek. Wiele osób zastanawia się więc, czy po cassiowaniu można farbować włosy tradycyjną farbą chemiczną. Zapytałyśmy o to ekspertkę od koloryzacji, Violę Ostojską. Zdradziła nam także, co myśli o tym nowym popularnym wśród włosomaniaczek zabiegu.
RADA EKSPERTA
Używając cassii nie da się zachować platynowego blondu lub naturalnie siwych włosów. Im ciemniejsze włosy, tym cassia będzie mniej widoczna. Zatem po co ją nakładać? Ma świetne właściwości kondycjonujące, działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie na skórę głowy, a najbardziej odżywia włosy od wewnątrz. Trzeba jednak zastanowić się na początku, czy decydujemy się na farbowanie farbami ziołowymi (czym jest cassia) czy chemicznymi.
Po użyciu farby roślinnej kilka razy, musimy się liczyć z tym, że wystąpi duże prawdopodobieństwo późniejszej wpadki kolorystycznej z farbami chemicznymi. W procesie farbowania włosów ziołami włos zostaje wypełniony od środka, przez co łuski włosów stają się szczelne i ściśle przywierają do powierzchni włosa. Poprawia to ich jakość i dlatego pięknie błyszczą. Farby chemiczne natomiast unoszą łuski włosa tak, aby chemiczne barwniki mogły do niego wniknąć
- wyjaśnia kolorystka, Viola Ostolska.
Cassia na włosy jest dostępna w drogeriach Super-Pharm. Za niewiele ponad 20 zł wykonasz na włosach kondycjonujący zabieg, za który podziękują Ci Twoje włosy. Wybierając cassię warto zwrócić uwagę, czy jest w pełni naturalna. Tak jak Naturalna Bio Henna Bezbarwna Orientana - to w stu procentach sproszkowana roślina. W Super-Pharm dostępna jest także Venita Cassia - naturalna ziołowa odżywka do włosów, która również ma naturalny i wegański skład.
Regularne stosowanie cassii na włosy pomoże zadbać o dobrą kondycję włosów i pomóc zapuścić pasma. Najlepiej nakładać mieszankę raz w miesiącu na całe włosy. Dodatkowy efekt stosowania cassii to uregulowanie pracy gruczołów łojowych i zapobieganie łupieżu (cassia ma właściwości antybakteryjne). Dzięki cassi włosy będą także mniej wypadać.
Jak zatem cassiować włosy? Wbrew pozorom to bardzo proste. Poniżej znajdziesz poradnik krok po kroku.
Ciepłą wodę (najlepiej destylowaną) należy zmieszać z proszkiem, aby powstała z niego gęsta pasta. Następnie konieczny jest zakwaszacz - wystarczy kilka kropel soku jabłkowego lub kwasku cytrynowego. Zmieszaną miksturę należy odstawić w ciepłe miejsce na 12 godzin. Kolejny krok to aplikacja - na umyte oczyszczającym szamponem włosy i dokładnie wysuszone nakładaj mieszankę. Wetrzyj ją także w skórę głowy. Następnie owiń folią głowę lub załóż czepek. Odczekaj minimum 1,5 godziny, choć optymalny czas cassiowania włosów to 3-4 godziny. Po tym czasie zmyj mieszankę, a przez kolejne dwa dni nie myj i nie mocz włosów. Gotowe!