body combing masaż antycellulitowy

Body combing, czyli nowa metoda walki z cellulitem. Czy rzeczywiście działa?

Już nie szczotkowanie na sucho, ani nie masaż bańką chińską. Spośród metod walki z cellulitem popularność zdobywa body combing, czyli masaż ciała przy pomocy jadeitowego grzebienia. Jak go wykonać? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Cellulit, choć nie jest groźny dla naszego zdrowia, jest przypadłością, której większość z nas chciałaby się pozbyć. Przypadłość dotyczy głównie kobiet, może pojawić się nawet u tych z nas, które regularnie uprawiają sport i prowadzą zdrowy styl życia. Cellulit, a właściwie włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej, związany jest z zaburzeniami krążenia krwi i limfy oraz odkładaniem tkanki tłuszczowej. Najczęściej można go zauważyć na udach, pośladkach, ramionach oraz brzuchu.

Najczęstsze przyczyny cellulitu

Wpływ na pojawienie się cellulitu mają różne czynniki, ale w głównej mierze możemy wyróżnić:

  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Zmiany hormonalne oraz płeć (problem częściej dotyczy kobiet ze względu na budowę zrazików tłuszczowych),
  • Niezdrowa, przetworzona dieta oraz używki,
  • Siedzący tryb życia,
  • Brak aktywności fizycznej, 
  • Częste rozgrzewanie organizmu,
  • Obcisłe ubrania oraz obuwie na wysokim obcasie. 

Co działa na cellulit?

W walce z cellulitem, oprócz zmiany nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej, pomocna jest również odpowiednia pielęgnacja. Ze względu na związane z cellulitem zaburzenia krążenia krwi i limfy, warto skupić się na pobudzeniu tych funkcji. Pomocne będą różnego rodzaju masaże, które możemy wykonywać w gabinetach SPA, ale również samodzielnie w domu.

Body combing - nowa metoda walki z cellulitem

W ostatnim czasie na popularności zyskał nowy trend w pielęgnacji ciała - body combing, który polega na wykonywaniu masażu za pomocą jadeitowego lub kwarcowego grzebienia np. grzebienia Crystallove. Masażery oraz rollery wykonane z kamieni szlachetnych od dawna podbijają świat beauty. Choć ich zastosowanie znane jest od wieków w kulturze azjatyckiej, zachód dopiero od niedawna docenił właściwości tego typu urządzeń. 

Niedawno, oprócz rollerów oraz płytek Gua Sha, w sklepach pojawiły się grzebienie do masażu wykonane z kamieni szlachetnych, które mają dwojakie zastosowanie. Świetnie sprawdzą się do masowania skóry głowy, dzięki czemu pobudzają cebulki włosów do wzrostu. Ale to nie jedyne zastosowanie grzebienia. Regularne masaże wpływają na odblokowanie zastojów limfatycznych oraz poprawiają cyrkulacje krwi. Takie właściwości świetnie sprawdzą się również w walce z cellulitem.

Body combing - jakie daje efekty?

Body Combing, czyli masaż przy pomocy kryształowego narzędzia, poprawi krążenie, usunie obrzęki, rozluźni mięśnie oraz zmniejszy napięcia związane ze stresem. Dodatkowo, wykonywany regularnie, poprawia jędrność i gładkość skóry, a to zmniejsza widoczność cellulitu.

Przy wyborze grzebienia do masażu, warto zdecydować na te wykonane z naturalnych, szlachetnych kamieni. Masażery jadeitowe pomagają przy problemach z bólami kręgosłupa, w medycynie chińskiej stosowane są w regulowaniu nadciśnienia, leczeniu grypy oraz skurczach. Po różowy kwarc sięgano w przypadku dolegliwości związanych z sercem, układem krążenia oraz cyrkulacją krwi. Sprawdzały się również w łagodzeniu stresu, poprawie odporności oraz pamięci.

WSKAZÓWKA
 
Przed wykonaniem masażu warto wykonać peeling ciała. Dzięki temu zostanie złuszczony martwy naskórek, a nałożony następnie produkt będzie miał szansę zadziałać „głębiej”. Dodatkowo złuszczające drobinki peelingu zadziałają pobudzająco na krążenie krwi i limfy, co sprzyja walce z cellulitem.

Jak wykonać body combing?

Nie ma nic prostszego! Podobnie, jak w przypadku baniek chińskich, przed przystąpieniem do masażu należy nałożyć olejek. W tym celu można wykorzystać naturalne, czyste oleje lub kosmetyki o dodatkowym działaniu antycellulitowym, np. olejowe serum do ciała Veoli Botanica Aroma Body Therapy. Produkt, dzięki zawartości pobudzających składników działa wygładzająco i ujędrniająco.

Po zaaplikowaniu ulubionego produktu, masaż należy zacząć od dolnych partii ciała. Każdy ruch wykonujemy od dołu do góry, w stronę serca, dostosowując intensywność do indywidualnych odczuć. Grzebień Crystallove, wykonany z różowego kwarcu, świetnie sprawdzi się do masażu, ponieważ można go używać dwuetapowo.

  1. Początkowo zaczynamy od gładkiej strony (rączki) i przyzwyczajamy skórę do masażu delikatnymi ruchami głaskania.
  2. W kolejnym etapie masaż wykonujemy drugą stroną, czyli grzebieniem. Tu ruchy mogą być zdecydowanie mocniejsze i bardziej intensywne (jednak nie powinny być bolesne).
  3. Na zakończenie można powtórzyć jeszcze przez chwilę wyciszające pociągnięcia stroną „bez ząbków”.
  4. Masaż nie musi być długi, wystarczy 10-15 minut dziennie. Należy jednak pamiętać o regularności, bo to ona gra kluczową rolę w walce z cellulitem. 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s.185-197.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Odsiwiacz- najlepszy sposób na tuszowanie siwych włosów u mężczyzn? Czytaj więcej