Jak skutecznie pozbyć się blizn potrądzikowych? Niestety nie jest to łatwe zadanie i wymaga dużej wytrwałości. Konieczne jest połączenie wizyt w gabinecie kosmetologicznym oraz regularne używanie odpowiednich kosmetyków. Temat blizn po trądziku przybliża ekspert Super-pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Blizna (cicatrix) jest zmianą skórną, która powstaje w wyniku gojenia się rany. Zastępuje ubytek skóry, która uległa uszkodzeniu wskutek urazu lub choroby - m.in trądziku. Blizna jest tkanką łączną z dużą ilością włókien kolagenowych, jednak nie posiadających właściwości tkanki pierwotnej - nie posiada gruczołów, mieszków włosowych ani komórek barwnikowych. Najczęstszym problemem są blizny potrądzikowe, przez które skóra na twarzy nie jest gładka. Co prawda nie da się ich całkowicie pozbyć, ale można w dużym stopniu zmniejszyć ich widoczność.
Blizny potrądzikowe (zanikowe) powstają w wskutek toczącego się stanu zapalnego w obrębie jednostki włosowo-łojowej. Występują, gdy tkanka łączna włóknista podczas gojenia zmian trądzikowych nie wypełnia całego ubytku tkanki, a dno blizny leży poniżej powierzchni skóry i ma wyraźnie wykształcone brzegi.
Blizny potrądzikowe mogą powstawać wskutek drapania i wyciskania zmian trądzikowych, w każdym okresie zaawansowania trądziku oraz przy wszystkich jego odmianach - warto więc się tego wystrzegać. Intensywność blizn zależy od nasilenia choroby i od czasu rozpoczęcia leczenia przeciwtrądzikowego.
Blizny potrądzikowe można podzielić na:
Nie ma jednego sposobu, który rozwiąże problem blizn potrądzikowych. Możemy jednak stosować substancje aktywne, które wpływają na stopniową redukcję blizn. Często występują one postaci kremów, maści i żeli. Warto zwrócić uwagę na następujące kosmetyki:
Blizn potrądzikowych nie da się całkowicie usunąć, ale można znacznie zredukować ich widoczność. Zabiegi w gabinecie kosmetologicznym dają nam możliwość sprawienia, by blizny wyglądały estetycznie i jak najbardziej przypominały kolorem i strukturą zdrową tkankę. Jakie zabiegi można wykonywać w celu redukcji blizn po trądziku?
Oprócz zabiegów bardziej inwazyjnych wymienionych powyżej, możemy stosować również zabiegi pielęgnacyjne - natłuszczające i nawilżające (zabiegi z wykorzystaniem czynników wzrostu, maski kolagenowe, sonoforeza, infuzja tlenowa), terapię światłem LED, biostymulację laserową LLLT oraz masaż (np. masaż podciśnieniowy w endermologii).
Walka z bliznami potrądzikowymi wymaga od nas czasu - pamiętajmy, że skóra musi mieć czas na przebudowę. Pamiętaj, że najlepiej jest łączyć różne metody (multiterapia) w celu niwelowania blizn oraz stosować wspomagającą pielęgnację domową. Na blizy po trądziku warto stosować poniższe produkty:
Innowacyjny koncentrat na przebarwienia, który dobrze sprawdzi się także na blizny potrądzikowe. Zawiera witaminę C, która stymuluje skórę do odnowy oraz wyrównuje koloryt, a także witaminy E i PP, które wzmacniają barierę ochronną skóry. Kompleks kwasów AHA/BHA (glikolowego i salicylowego) delikatnie złuszcza naskórek bez wywoływania podrażnień oraz zapewnia długotrwałe nawilżenie.
Sednem formuły jest opracowana przez laboratorium Bioderma Technologia LUMIREVEAL™, która działa na trzech etapach powstawania przebarwień. Glabradyna zapobiega stanom zapalnym. Andrografolid i kwas azelainowy ograniczają produkcję melaniny. Witamina C i kwasy AHA/BHA przyspieszają odnowę komórkową i usuwają nadmiar melaniny. Efektem jest stopniowe usuwanie śladów po niedoskonałościach, a także zapobieganie powstawaniu nowych przebarwień i blizn.
Żelowo-kremowa konsystencja produktu szybko się wchłania, pozostawiając skórę wygładzoną i rozświetloną.
Częstym błędem, który popełniamy w przypadku walki z niedoskonałościami, jest nadmierne przesuszanie i podrażnianie skóry – szczególnie tej uszkodzonej. Aby zapobiegać powstawaniu blizn, trzeba zadbać o ukojenie i regenerację skóry. Fantastycznie sprawdzi się w tym celu ten krem o działaniu naprawczo-kojącym. W INCI ma patentowany skkładnik ANTALGICINE™ o silnych właściwościach łagodzących oraz kwas hialuronowy, który nawilża, wzmacnia i wspiera odbudowę bariery hydrolidpiowej. Dzięki zawartości miedzi i cynku o właściwościach antybakteryjnych produkt będzie równieaż działał antytrądzikowo.
Krem na delikatną i bezzapachową formułę. Nakładaj go na czystą skórę 1-2 razy dziennie, unikając obszaru wokół oczu. Sprawdzi się nie tylko na twarz, ale także ciało.
Zmagając się z bliznami potrądzikowymi – nie można zapomnieć o zapobieganiu. To zadanie doskonale wypełni ten produkt. Dzięki zawartości kwasu salicylowego serum skutecznie rozpuszcza sebum nagromadzone w porach i stopniowo oczyszcza skórę. Technologia FLUIDACTIV™ reguluje produkcję sebum, co zapobiega tworzeniu się nowych zmian skórnych. Z kolei acetyloglukozamina redukuje stany zapalne, a tym samym przyspiesza i ułatwia znikanie niedoskonałości w sposób niepozostawiający blizn. Wisienką na torcie jest kwas hialuronowy, który wspiera nie tylko nawilżenie skóry, ale także regenerację. Zarówno przyspiesza gojenie zmian, jak i zmniejsza szanse, że postawią po sobie ślad choćby w postaci przebarwienia.
Pamiętaj o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej jeśli zmagasz się z bliznami potrądzikowymi i masz tendencję do ich powstawania! Krem Cicabio SPF50+ będzie nie tylko zabezpieczał Twoją skórę przed promieniowaniem UV, ale także przyspieszał naprawę uszkodzonej skóry. Połączenie składników takich jak resveratrol, siarczan miedzi, Centella Asiatica (wąkrota azjatycka) umożliwiają odbudowę naskórka. Bardzo wysoka ochrona SPF 50+ ogranicza ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych. Ten krem stosuj tylko na dzień.
Łagodzi, regeneruje, wycisza świąd i zaczerwienienie występujące podczas gojenia skóry w przebiegu tworzenia blizn potrądzikowych. Zawiera lipidy i dekspantenol, oliwę z oliwek, ceramid 3, sól sodową PCA, skwalen. Niedrogi kosmetyk, który działa rewelacyjnie.
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 203-214.
Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe - mechanizm powstawania i diagnostyka” Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7, s. 407-412.