To popularny składnik kosmetyków, a o dziwo mówi się o nim mało. Bisabolol, bo to o nim mowa, działa nawilżająco i przeciwzapalnie, a w kosmetyce wykorzystywany jest od dawna. W tym artykule odświeżymy wiedzę na temat tego dobroczynnego składnika oraz znajdziemy produkty z bisabololem wyselekcjonowane przez naszego eksperta – kosmetolog, Natalię Stafiej.
Bisabolol to substancja pochodząca z olejku eterycznego z rumianku. Jego dobroczynne właściwości wykorzystywano już wiele lat temu, chociażby stosując okłady z naparu rumianku przy wszelkiego rodzaju podrażnieniach, alergiach czy poparzeniach. Słodki, kwiatowy aromat kojarzący nam się z ciepłą wiosną i latem - tak właśnie pachnie bisabolol. Jego działanie można utożsamić z jego zapachem. Lekkie, delikatne, kojące i przywracające dobre samopoczucie.
Jak dokładnie działa na naszą skórę? Do najważniejszych właściwości bisabololu zaliczamy:
Ciekawą właściwością bisabololu jest posiadanie cech tzw. promotora przejścia. Promotory przejścia to grupa substancji, która ułatwia penetracje przez naskórek innym substancjom. Upraszczając, promotory pozwalają innym składnikom docierać jeszcze głębiej niż miałoby to miejsce bez nich.
Zdecydowanie każda! W modzie na retinoidy i kwasy zapominamy, że najważniejszą i fundamentalną zasadą naszej pielęgnacji powinna być regeneracja. Każda skóra, niezależnie od typu, potrzebuje nawilżenia i ukojenia. To pozwala na regulacje odpowiednich i naturalnych procesów fizjologicznych naszej skóry. Nie można więc podzielić skór na te, które bisabololu powinny unikać i na odwrót. Można jedynie wyszczególnić typy, które szczególnie powinny zwrócić na niego uwagę. Do takich skór zaliczamy skóry:
Bardzo ciekawym wykorzystaniem tego składnika może być terapia skór trądzikowych. Badania wykazały, że bisabolol wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne zarówno na bakterie gram-dodatnie, gram-ujemne oraz na szkodliwe dla człowieka grzyby. To nam daje perspektywę łagodzenia objaw trądziku bez zbędnego przesuszania z dodatkiem regeneracji i działania przeciwzapalnego. Inne badania wykazały, że ekstrakt z rumianku wykazuje działanie przeciwświądowe. Z tego tytułu bisabolol można także wykorzystywać przy chociażby alergiach kontaktowych lub AZS.
Szukasz kosmetyków zawierających bisabolol? Przeanalizowaliśmy składy produktów za Ciebie i wybraliśmy te najlepsze.
Delikatny produkt doskonały do mycia każdego rodzaju skóry. Nada się do stosowania nie tylko na twarz, ale także na ciało. W kompozycji produktu znajdziemy opisany w artykule wyciąg z rumianku (który zawiera bisabolol), a także odbudowujący barierę hydrolipidową skwalen oraz witaminy. Emolient zawarty w produkcie spowoduje, że skóra nie będzie nieprzyjemnie ściągnięta po myciu i zostanie jej zapewniona ochrona w formie lekkiej powłoczki, która wzmocni jej funkcje odpornościowe.
To produkt przeznaczony do skór odwodnionych, suchych, uszkodzonych, po zabiegach medycyny estetycznej czy w trakcie leczenia dermatologicznego. Kompozycja bardzo łagodnych, kojących i nawilżających produktów sprawia, że skóra po zastosowania tego kremu do twarzy odzyskuje jędrność i nawilżenie. Marka Sesderma słynie z technologi liposomowej, która umożliwia penetrowanie składników jeszcze głębiej niż przy użyciu standardowych technik zwiększania przenikalności. Z tego tytułu warto pochylić się nad ich kosmetykami, a jednym z nich jest właśnie ten, zawierający w sobie bisabolol.
Choć nazwa sugeruje nam, że produkt marki Uriage służy do masażu, to nie zabrania na wykorzystywanie go do zwykłego smarowania ciała. Ze względu na kompozycje składników (w tym bisabololu) o działaniu silnie łagodzącym, przeciwświądowym i przeciwzapalnym, fantastycznie nada się do aplikacji na miejsca wymagające i podrażnione. Forma wchłanialnego olejku zapewni naszej skórze wzmocnienie jej naturalnych lipidów, dzięki czemu stanie się ona odporniejsza na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Warto pochylić się nad zakupem tego produktu, jeśli odczuwamy ściągnięcie skóry ciała po myciu lub często korzystamy z basenu z chlorowaną wodą.
Źródła:
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_090-093.pdf
https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf