Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci - objawy i leczenie [RADY EKSPERTA]

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci - objawy i leczenie [RADY EKSPERTA]

AZS to choroba, na którą bardzo często cierpią niemowlęta oraz dzieci. Jak złagodzić objawy i poprawić komfort życia dziecka? Podstawy pielęgnacji atopowego zapalenia skóry u dzieci przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Paulina Osiadły-Sroka. 

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu genetycznym, która zwykle rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa, a pierwsze zmiany skórne o charakterze atopii zauważane są już w okresie niemowlęcym.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – charakterystyka 

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się nawrotowym przebiegiem, suchością skóry, świądem i występowaniem stanów zapalnych na różnych częściach ciała.

W okresie niemowlęcym zmiany atopowe lokalizują się najczęściej na twarzy, szyi, skalpie oraz plecach, kończynach i zgięciach kolan i łokci. Przybierają formę zaróżowionych plam z przesuszoną powierzchnią skóry. Zmiany mogą przybierać formę strupów i towarzyszy im uporczywy świąd. U starszych dzieci zmiany zlokalizowane są również na nadgarstkach i grzbiecie dłoni, sporadycznie są zauważalne także na dekolcie.

Atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć, można wyciszyć chorobę i wprowadzić ją w stan remisji. Najważniejszym elementem pielęgnacji jest eliminacja czynników drażniących, odbudowa uszkodzonego naskórka przy pomocy preparatów dedykowanych skórze atopowej.

Objawy AZS u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się przede wszystkim zwiększoną wrażliwością skóry, przesuszeniem i występowaniem swędzących plam, które dzieci najczęściej rozdrapują, co prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego i ran na skórze. Do najczęściej występujących objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci należą:

  • Uszkodzona bariera naskórkowa, która objawia się występowaniem zapalnych, swędzących plam na skórze.
  • Umiejscowienie zmian zapalnych w charakterystycznych miejscach na ciele (twarz, szyja, kark, zgięcia kończyn. górnych i dolnych)
  • Dzieci, u których występuje świąd często drapią zmiany, co prowadzi do powstania ran i strupów na skórze.
  • Zwiększona przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) czyli nasilona suchość skóry.
  • Ze względu na uporczywe pieczenie i swędzenie, dzieci mogą mieć problemy ze snem.

Atopowe Zapalenie Skóry - co zaostrza przebieg choroby?

Uporczywy świąd i zaczerwienienie skóry, to najczęstsze objawy, które towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry u dzieci. Zmiany atopowe mogą być nasilone przez takie czynniki jak:

  • Alergeny występujące w powietrzu np. roztocze kurzu domowego,
  • Alergeny pokarmowe np. orzechy włoskie, jabłka, marchew, seler, mleko,
  • Substancje drażniące np. silne detergenty i mocno perfumowane produkty,
  • Mikroorganizmy - bakterie, wirusy, grzyby.

Jak pielęgnować skórę atopową u dzieci?

Odpowiednia pielęgnacja domowa stanowi podstawowy element leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci. Skóra atopowa wymaga wyjątkowej pielęgnacji, która opierać powinna się na redukcji świądu, suchości i uczucia napięcia skóry. Skóra atopowa potrzebuje natłuszczenia, nawilżenia i ukojenia. Najlepszym wyborem są preparaty o neutralnym dla skóry pH. Powinny być bogate w składniki, które odbudowują i wspomagają ochronnych płaszcz hydrolipidowy skóry. Do najważniejszych zasad pielęgnacji należą:

  • Stosowanie preparatów dedykowanych skórze atopowej – emolientów
  • Używanie emolientów co najmniej 3-4 razy dziennie
  • Używanie letniej, niegorącej wody do mycia
  • Unikanie długich kąpieli
  • Częste wietrzenie pościeli
  • Noszenie przewiewnej, lekkiej odzieży

Co dają emolienty?

Emolienty są grupą produktów pielęgnacyjnych zaliczanych do dermokosmetyków. Dedykowane są skórze atopowej, a większość z nich może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. Emolienty zmniejszają nadmierne rogowacenie skóry, zapobiegają utracie wody z naskórka poprzez wytworzenie ochronnego filmu na skórze, dostarczają lipidy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Emolienty powinny być stosowane co najmniej 3-4 razy dziennie, ponieważ ich maksymalny czas działania wynosi około 6 godzin.

Czego należy unikać przy AZS?

Skóra atopowa to skóra bardzo wrażliwa, którą łatwo podrażnić i spowodować zaostrzenie zmian zapalnych na skórze. Poprzez uszkodzoną barierę naskórkową i zwiększoną utratę wody łatwo przenikają w jej głąb substancje drażniące. Aby nie zaostrzać zmian atopowych u dzieci warto unikać przede wszystkim:

  • Palenia tytoniu w obecności dzieci,
  • Nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • Perfumowanych płynów do prania i płukania tkanin,
  • Drapania skóry (dzieci powinny mieć krótko obcięte paznokcie),
  • Przegrzewania skóry, optymalna temperatura dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry w mieszkaniu to 18-20 stopni C,
  • Wełnianej odzieży,
  • Niektórych produktów spożywczych: mleka, marchwi, jabłek, selera, orzechów, wysoce przetworzonych barwionych produktów.

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci - leczenie i polecane kosmetyki

Atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć, ale za pomocą odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest zmniejszenie dokuczliwości jej objawów.

Do najlepszych i najczęściej polecanych preparatów przez dermatologów oraz rodziców i opiekunów dzieci należą poniższe:

  • La Roche Posay LIPIKAR Balsam AP+M

    Balsam, który może być stosowany już od pierwszych dni życia. Działa kojąco, zmniejsza uczucie swędzenia i łagodzi suchość skóry. Przywraca naturalną barierę ochronną skóry i zapewnia długotrwałe uczucie komfortu.
  • Avene Xera Calm A.D

    Olejek oczyszczający uzupełniający lipidy do ciała. Produkt do mycia nie zawierający w składzie mydła, który zmniejsza uczucie świądu, koi zaczerwienienia i podrażnienia spowodowane nadreaktywnością skóry. Lipidy występujące w składzie olejku pomagają regenerować skórę, odżywiają ją i wzmacniają film ochronny skóry. Avene Xera Calm to produkt sterylny – opakowanie jest szczelnie zamknięte, dlatego skład jest bardzo korzystny dla skóry i nie zawiera konserwantów.
  • Bioderma Atoderm Intensive Baume

    Kojący balsam emolientowy zmniejszający uczucie pieczenia i świądu. Łagodzi podrażnienia skórne i silnie nawilża naskórek. Dodatkowo balsam odbudowuje barierę ochronną i likwiduje potrzebę drapania skóry.
  • A-derma Exomega Control

    Żel emolientowy do mycia 2w1 świetnie sprawdzi się do delikatnego oczyszczenia twarzy, ciała i włosów niemowląt i dzieci. Produkt nie zawiera w składzie mydła i posiada fizjologiczne pH. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry atopowej, suchej, swędzącej i podrażnionej.
  • Emolium A-Topic

    Trójaktywny krem, który może być stosowany od 1. miesiąca życia. Działa przede wszystkim kojąco i łagodzi uczucie świądu poprzez nawilżenie i uzupełnienie lipidów naskórkowych. W składzie znajdziemy olej z kukurydzy, olej arganowy, canola i masło shea. Preparat przynosi ulgę nadreaktywnej skórze dziecka.
  1. Cena promocyjna 86,99 zł Cena regularna 129,99 zł
    Najniższa cena:  77,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 58,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  64,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 73,99 zł Cena regularna 99,99 zł
    Najniższa cena:  59,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor

Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.

Następny wpis
Jak mieć ładną cerę? 10 skutecznych sposobów według kosmetologa Czytaj więcej