Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze) to wszystkie substancje, które są w stanie neutralizować negatywne działanie wolnych rodników powodujących powstawanie zmarszczek. Jak dokładnie działają antyoksydanty i jakich szukać w kosmetykach? Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.
Czym są antyoksydanty i jakie mają właściwości? Na początku warto przybliżyć pojęcie wolnych rodników. Wolne rodniki to niesparowane, bardzo aktywne atomy lub cząsteczki, które posiadają jeden (lub więcej) niesparowany elektron, które dążąc do przyłączenia brakującego elektronu uszkadzają komórki.
Wolne rodniki powstają na skutek wielu czynników. Należą do nich m.in.:
Zwiększona ilość wolnych rodników oraz ich nadmierna aktywność powodują stres oksydacyjny, który ma negatywny wpływ na funkcjonowania skóry. Stres oksydacyjny to nic innego jak zaburzenie metabolizmu komórkowego, który jest spowodowany destrukcyjnym działaniem wolnych rodników oraz czynników zewnętrznych takich jak np. promieniowanie UV, temperatura, metale ciężkie.
Wolne rodniki wywołują proces utleniania, który może doprowadzić do uszkodzenia struktur komórkowych jak np. materiał genetyczny komórki. Uszkodzeniu ulega również cement międzykomórkowy, kwas hialuronowy, lipidy, włókna kolagenowe i elastynowe. Zaburzają naturalną barierę ochronną skóry, metabolizm komórkowy, doprowadzają do wysuszenia i utraty jędrności, powodują reakcje zapalne oraz alergiczne. Stres oksydacyjny przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz utrudnia procesy regeneracyjne i naprawcze skóry. Wpływa on również na rozwój takich chorób jak łuszczyca, egzema.
Antyoksydanty zapobiegają szkodliwym procesom utleniania, które zachodzą w naszym organizmie. Usuwają nadmiar wolnych rodników i jednocześnie przeciwdziałają powstawaniu nowych, wpływając pozytywnie na stan naszej skóry. Przyśpieszają procesy regeneracyjne, przeciwdziałają zmianom zapalnym oraz opóźniają procesy starzenia.
Ze względu na wyjątkowe właściwości, antyoksydanty są grupą związków z powodzeniem wykorzystywanych jako składniki kosmetyków oraz w zabiegach kosmetologicznych. Związki te są składnikami np. kremów, maseczek, emulsji, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji.
Jakie efekty osiągniemy wybierając kosmetyki z antyoksydantami? Główną zaletą jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV, które jest odpowiedzialne za powstawanie przebarwień oraz za fotostarzenie. Dodatkowo antyoksydanty świetnie regenerują skórę, stymulują do powstawania włókien kolagenowych, nawilżają, wyciszają stany zapalne i przywracają odpowiedni poziom bariery hydrolipidowej. Ze względu na działanie opóźniające starzenie, są składnikami wielu kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
Antyoksydanty w kosmetykach występują w niewielkich stężeniach. Są składnikami nietoksycznymi i są dobrze tolerowane przez skórę. Wykazują się odpornością na działanie czynników zewnętrznych zarówno chemicznych, jak i fizycznych. Jako składniki kosmetyku nie wpływają na jego zapach oraz barwę. Na jakie kosmetyki z antyoksydantami warto zwrócić uwagę?
WSKAZÓWKA
Wiesz o tym, że dieta ma ogromny wpływ na stan naszej skóry? Pamiętaj o antyoksydantach nie tylko wybierając kosmetyki, ale również staraj się je dostarczać z pożywieniem. Gdzie je znajdziemy? Oczywiście w owocach i warzywach. Witaminę C znajdziemy w pomidorach i papryce, witamina E w dużych ilościach znajduje się w orzechach oraz nasionach słonecznika. Duża ilość beta-karotenu znajduje się w czerwonych i pomarańczowych owocach. Flawonoidy znajdziemy w roślinach strączkowych oraz zielonej i czarnej herbacie.
Antyoksydanty występujące w kosmetykach możemy podzielić na:
Do pozostałych antyoksydantów, które znajdują zastosowanie w kosmetykach zaliczamy:
Wyrózniamy również witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, do których należą:
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
Baran M., Dudka K., Karpik E., Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce, Lublin 2016.
Czeczot H., Majewska M., Flawonoidy w profilaktyce i terapii, Terapia i Leki tom 65, nr 5, 2009.
Gałka K., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, Lab nr.5., 2015.
Pracownia studencka- Zakład Analizy Środowiska, Naturalne antyoksydanty polifenolowe, Analiza produktów pochodzenia naturalnego, Gdańsk 2012.