Po użyciu niektórych kosmetyków zdarza Ci się zauważyć na skórze zaczerwienienie, a do tego odcuzwasz pieczenie lub świąd? To prawdopodobnie reakcja alergiczna. Jakie substancje zawarte w kosmetykach najczęściej wywołują uczulenie i co robić jeśli alergia się pojawi? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała alergię za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, która dotyka coraz większą ilość osób, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Ciągły rozwój nauki, w tym również gałęzi kosmetycznej, sprzyja pojawianiu się reakcji niepożądanych na różnego rodzaju substancje. Produkty kosmetyczne stanowią bardzo częste źródło reakcji alergicznych.
W latach 60. XX wieku Philip Gell i Robert Coombs podzielili reakcje alergiczne na cztery typy, z czego typ 4 najczęściej związany jest z niepożądanym działaniem kosmetyków i substancji w nich zawartych. W tym przypadku dochodzi do nadwrażliwości na hapteny, czyli drobnocząsteczkowe substancje obce, które znajdują się również w kosmetykach. Hapteny przedostając się przez barierę skórną łączą się z białkami organizmu oraz zmieniają ich kształt. Zmienione cząsteczki białek mogą być uznane za „obce” przez układ immunologiczny. W przypadku większości osób takie połączenia są tolerowane, jednak u niektórych dochodzi od pojawienia się reakcji alergicznej.
Najczęstszym objawem alergii na substancje kosmetyczne jest wyprysk kontaktowy, który pojawia się w miejscu aplikacji specyfiku, najczęściej po upływie jednego lub kilku dni. Częstym obszarem występowania kontaktowego zapalenia jest skóra rąk, jednak przypadłość może pojawić się również w innych częściach ciała, gdzie skóra ma kontakt z substancją uczulającą.
Szczególną odmianą wyprysku kontaktowego jest wyprysk fotoalergiczny, gdy dodatkowo dochodzi do narażenia skóry na promieniowanie słoneczne. Taka reakcja uczuleniowa może być związana z zastosowaniem m.in. kremów z filtrem.
WSKAZÓWKA
Najlepszym sposobem leczenia alergii kontaktowych jest całkowite wyeliminowanie alergenów. W tym przypadku pomocne okazują się testy płatkowe wykonywane przez alergologów i dermatologów. Wynik badania pokazuje na jakie konkretnie składniki pacjent jest uczulony i co powinno zostać wyeliminowane z pielęgnacji.
W przemyśle kosmetycznym stosowane są setki substancji, które potencjalnie mogą być przyczyną rekacji alergicznych. Do najczęstszych alergenów występujących w kosmetykach należą:
Wśród konsumentów, ale również profesjonalistów można spotkać się ze stwierdzeniem, że kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze i nie powodują reakcji alergicznych. Jednak nie jest to prawdą. Wiele substancji pochodzenia naturalnego wykazuje znaczny potencjał alergiczny. Należą do nich m.in. propolis, olejki eteryczne.
Choć nie istnieje kosmetyk, który można uznać za w pełni bezpieczny, warto poświęcić chwilę czasu na przeanalizowanie składu i wybranie produktów o niskim potencjale uczuleniowym. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których w przeszłości pojawiły się reakcje alergiczne. Warto sięgać przede wszystkim po dermokosmetyki o krótkich składzie (minimalizuje to ryzyko pojawienia się reakcji niepożądanych).
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom II, wydawnictwo PZWL, s. 42-53.