Adaptogeny coraz częściej znajdziemy na liście składników kosmetyków (szczególnie tych naturalnych). Jakie adaptogeny wyróżniamy i które kosmetyki z tymi substancjami warto przetestować? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Anna Dziklińska.
Adaptogeny to substancje coraz częściej pojawiające się na rynku konsumenckim. Zazwyczaj kojarzone są z suplementacją, uzupełnieniem diety, natomiast coraz częściej znajdziemy je także w kosmetykach. Czym tak naprawdę są adaptogeny i jakie jest ich działanie?
Według ogólnie przyjętej definicji adaptogeny to grupa substancji pochodzenia naturalnego, mająca za zadanie ułatwić organizmowi przystosowanie się do niekorzystnych warunków zewnętrznych. Adaptogen - jako termin - po raz pierwszy został użyty przez rosyjskiego uczonego Lazarev’a w 1947 roku, natomiast definicja ta w późniejszym czasie została szerzej rozwinięta przez farmakologa Breckhman’a, według którego adaptogen musiał być nietoksyczną i nieszkodliwą substancją wpływającą na normalizację pracy organizmu.
Aktualnie adaptogeny różnicuje się na te pochodzenia roślinnego oraz syntetycznego. Pomimo licznych badań przeprowadzanych w kierunku mechanizmu działania adaptogenów nie jest ono do końca poznane. Od wielu lat jednak obserwuje się ich pozytywny wpływ na organizm oraz stawia się im coraz większy potencjał. Do głównych działań zauważalnych w przypadku adaptogenów można zaliczyć regulację i eliminację stresu, hamowanie chorób sercowo-naczyniowych, a nawet cukrzycy.
Adaptogeny wykazują również świetne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu ich możliwości coraz silniej dostrzegane są w pielęgnacji skóry.
Najbardziej znane adaptogeny to między innymi:
Powyższe adaptogeny są powszechnie stosowane w suplementacji mającej na celu redukcję zmęczenia, poprawę koncentracji, wspomaganie odporności organizmu oraz działanie przeciwzapalne i naprawcze. Ze względu na działanie antyoksydacyjne adaptogenów wykorzystanie ich w kosmetykach jest pomocne i zalecane w pielęgnacji skóry.
Na co dzień nasza skóra zmaga się z wieloma czynnikami zewnętrznymi, ale i wewnętrznymi, które produkują wolne rodniki. Włączenie w pielęgnacji antyoksydantów pozwala na neutralizowanie ich działania oraz potęguje działanie kosmetyków. Takie rozwiązania pielęgnacyjne sprawdzą się w większości typów skór, szczególnie jeśli zależy nam na wzbogaceniu pielęgnacji o działanie przeciwzapalne. Najczęściej produkty na bazie adaptogenów to kosmetyki naturalne, a więc pokochają je osoby, które w pielęgnacji stawiają na podobne produkty.
Niewątpliwie adaptogeny posiadają ogromny potencjał poprzez swoje dobroczynne działanie, zarówno na skórę jak i organizm. Pomimo potrzeby szczegółowych badań nad nimi, adaptogeny w kosmetykach wykazują pozytywne efekty.
Po produkty z adaptogenami możemy sięgnąć w potrzebie regeneracji, odżywienia czy antyoksydacji skóry. Kosmetyki na bazie adaptogenów pokochają również wszyscy potrzebujący naturalnych produktów w pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy najlepsze produkty, w których składzie znajdziemy adaptogeny.
Źródła:
H. Ekiert, R. Ekiert, A. Szopa, Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – nowy farmakopealny gatunek: badania chemiczne, biologiczna aktywność, znaczenie lecznicze, walory kosmetyczne, metody analityczne oraz badania biotechnologiczne, Botanika Farmaceutyczna 68, nr 12/2012.
C. Delattre, K. Ivanov, S. Ivanova, D. Karcheva-Bahchevanska,V. Nalbantova, V. Todorova, Plant Adaptogens-History and Future Perspectives, Nutrients 2021.