cera atopowa

Atopowe zapalenie skóry - charakterystyka, objawy, pielęgnacja [RADY EKSPERTA]

Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS) codziennie zmagają się z dyskomfortem i stresem związanym z objawami schorzenia. A niestety to właśnie stres indukuje i nasila objawy - koło się zamyka. Jak dbać o skórę atopową, by przywrócić jej wymarzony komfort? Poznaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Emilii Błaszczyk. 

Suchość, świąd, zaczerwienienie, pieczenie - to obraz skóry atopowej. Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS) codziennie zmagają się z dyskomfortem i stresem związanym z objawami schorzenia. A niestety to właśnie stres indukuje i nasila objawy - koło się zamyka. Jak dbać o skórę atopową, by przywrócić jej wymarzony komfort?

Atopowe zapalenie skóry - co to?

Atopia to nadreaktywność organizmu na alergeny powszechnie występujące w środowisku. Zaliczamy do nich czynniki środowiskowe takie jak kurz, sierść, pyłki, pozostałości proszku do prania na odzieży, pokarmy czy konserwanty zawarte w kosmetykach. Kontakt z alergenem powoduje wytwarzanie przeciwciał IgE, odpowiedzialnych za reakcję alergiczną. Upraszczając - atopia to nadmierna skłonność danej osoby do reakcji alergicznej.

AZS - objawy

Na poziomie skóry, atopia związana jest z zaburzonym dojrzewaniem keratynocytów (komórek skóry) i ich nieprawidłowym metabolizmem. W AZS charakterystyczne jest przyspieszone przejście keratynocytów z warstwy podstawnej do rogowej, co skutkuje łuszczeniem i szybszym podrażnieniem skóry. Dodatkowo, praca gruczołów łojowych i potowych w AZS jest zaburzona. Ceramidy - cegiełki naszego ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry, mają nieprawidłową budowę, więc skóra zmniejsza swoje zdolności barierowe, ochronne. Alergeny mają ułatwioną drogę penetracji, skóra regeneruje się dużo wolniej.

Charakterystyczną cechą skóry atopowej jest również jej suchość, wynikająca ze zmniejszonej syntezy lipidów. Wzrost uwalniania histaminy (z diety, alergeny wziewne) prowadzi z kolei do świądu skóry.

Aby mogło dojść do rozpoznania i postawienia diagnozy AZS muszą być spełnione 3 z 4 kryteriów (wg. Hanifina i Rajki):

  • atopia u pacjenta w wywiadzie rodzinnym,
  • świąd skóry,
  • przewlekły, nawrotowy charakter,
  • typowe umiejscowienie zmian skórnych: zgięcia łokci, kolan, grzbiet dłoni, powieki, szyja.

WSKAZÓWKA

Celem osób zmagających się ze skórą atopową powinno być wprowadzenie atopii w stan remisji. By to osiągnąć, musimy jednocześnie wyeliminować czynniki środowiskowe, zredukować stres i w odpowiedni sposób zadbać o skórę kosmetykami, które ją nawilżą, zregenerują i będą działać przeciwzapalnie. Warto wesprzeć się od wewnątrz suplementacją cynkiem i olejem z wiesiołka.

Pielęgnacja skóry atopowej

Możemy wyróżnić kilka głównych zasad w pielęgnacji skóry atopowej:

Do odbudowy bariery hydrolipidowej i nawilżenia sprawdzą się substancje aktywne takie jak: arginina, gliceryna, mocznik, ceramidy, masło Shea, skwalen, trójglicerydy.

Do regeneracji: alantoina, cynk, olej z wiesiołka, olej konopny, panthenol, witamina E.

Aby zadziałać przeciwzapalnie, w kosmetykach potrzebujemy substancji takich jak: beta-glukan (wyciąg z owsa), niacynamid, olej z rokitnika.

Przeczytaj również: Krem do cery atopwej - ranking TOP 5 najlepszych

Czym smarować skórę atopową?

Zadbaj o dogłębne nawilżenie skóry atopowej. W tym celu świetnie sprawdzi się balsam SVR Topialyse Baume Intensif. Ma odżywczą, szybko wchłaniającą się konsystencję, która nie pozostawia uczucia lepkości. Wysoko skoncentrowane składniki dermatologiczne: cukier prebiotyczny - przywraca równowagę mikroorganizmów w skórze, wzmacnia naturalną obronę immunologiczną skóry; a 4% niacynamid - odbudowuje warstwę lipidową. Skóra po jego użyciu jest nawilżona, odżywiona i ukojona.

Innym, równie dobrym preparatem będzie La Roche Posay Lipikar AP+M - regenerujący balsam do ciała. Działa na trzy sposoby: natychmiastowo koi, działa przeciw swędzeniu i zapobiega nawrotom suchości. Delikatna formuła nie podrażnia skóry i pozwala przywrócić i utrzymać równowagę mikrobiomu dzięki innowacyjnemu połączeniu składników aktywnych: Aqua Posae Filiformis - kluczowy składnik opatentowany przez La Roche-Posay - przywraca i stabilizuje równowagę mikrobiomu na skórze oraz odbudowuje i chroni barierę skórną. Microresyl - ogranicza żywotność szkodliwych bakterii, powstrzymując proces tworzenia przez nie biofilmu, czyli struktury ochronnej, która pozwala im się namnażać i rosnąć. Masło Karite - odbudowuje naturalną warstwę ochronną skóry. Niacynamid - łagodzi podrażnienia, stany zapalne, zaczerwienienie i swędzenie. Woda termalna - koi i łagodzi podrażnienia.

By nawilżyć skórę na twarzy, postaw na krem do twarzy Uriage Xémose. Natychmiastowo koi, nawilża i zmiękcza skórę, a także uzupełnia lipidy i łagodzi podrażnienia. Dodatkowa zawartość wody termalnej Uriage sprawia, że skóra jest ukojona i nawilżona. Produkt bez zapachu, bez parabenów.

Świetnym produktem będzie również Aderma Exomega Control - balsam emolient do ciała i twarzy. Przeznaczony jest do skłonnej do atopii, swędzącej, suchej skóry. Natychmiastowo łagodzi i ogranicza uczucie podrażnienia spowodowanego suchością skóry.  Podobnie działa także balsam do twarzy i ciała Avène Eau Thermale XeraCalm A.D., który jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych chorujących na AZS. 

Balsamy i kremy do cery atopowej polecane przez eksperta:

  1. Cena promocyjna 86,99 zł Cena regularna 129,99 zł
    Najniższa cena:  77,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 53,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 58,99 zł
    Cena promocyjna 70,99 zł Cena regularna 96,99 zł
    Najniższa cena:  58,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. 67,99 zł
    Cena promocyjna 70,99 zł Cena regularna 101,99 zł
    Najniższa cena:  61,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Czym myć skórę atopową?

Jeśli chodzi o mycie ciała, postaw na delikatne emolienty, syndety, preparaty pozbawione koloru i intensywnego zapachu. Takim produktem jest oczyszczający, kremowy żel do ciała Lipikar Syndet La Roche-Posay. Jest to krem myjący stworzony dla skóry bardzo suchej, która wymaga starannej i kompleksowej pielęgnacji. Odpowiedni dla skóry wrażliwej i atopowej, zawiera kompleks składników myjących wzbogacony masłem Shea, niacynamidem oraz opatentowanym elementem Aqua Posae Filiformis dla intensywnego nawilżenia przesuszonej skóry oraz złagodzenia dyskomfortu w nawet najbardziej podrażnionych miejscach. Krem działa delikatnie, a kompozycja starannie wybranych składników o wysokiej tolerancji nie zawiera mydła, parabenów, ani substancji zapachowej, dzięki czemu Lipikar Syndet AP+ jest odpowiedni także w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt.

Innym, równie świetnym produktem jest Avène Eau Thermale XeraCalm A.D - olejek oczyszczający uzupełniający lipidy do ciała. Delikatna baza myjąca nie zawiera mydła. Oczyszcza skórę i chroni ją przed wysuszającym działaniem wody. Kompleks I-modulia®, rezultat 12 lat badań naukowych, zmniejsza uczucie świądu wywołanego suchością skóry oraz koi zaczerwienienia i podrażnienia spowodowane nadreaktywnością skóry. Cer-Omega, lipidy przypominające te, które znajdują się w skórze, pomagają regenerować ją, odżywiać i wzmacniać płaszcz hydrolipidowy.

Jeśli lubisz formę żelu pod prysznic, postaw na Bioderma Atoderm Intensive Gel Moussant. Żel nie zawiera mydła, sztucznych barwników, parabenów, ani żadnych substancji, które mogłyby powodować uczulenia lub podrażnienia. Delikatnie oczyszcza skórę, hamując rozwój patogennej flory bakteryjnej. Nawilżający żel pod prysznic Bioderma Atoderm koi podrażnioną skórę, czyniąc ją miękką i elastyczną.

Do mycia twarzy dobrze sprawdzi się SVR Sensifine Dermo-Nettoyant - kojący preparat do oczyszczania skóry. Dokładnie oczyszcza i koi skórę, zmywa makijaż bez potrzeby pocierania skóry. Formuła bez surfaktantów, które mogłyby podrażnić skórę. Zawiera Niacynamid, który stymuluje produkcję składników lipidowych skóry (głównie ceramidów), poprawia barierę lipidową naskórka, zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne np. detergenty, dzięki czemu skóra rzadziej ulega podrażnieniu, działa przeciwzapalnie, sprzyja gojeniu i regeneracji skóry, zmniejsza podrażnienie, zaczerwienienie, poprawia barierę ochronną skóry. Minimalistyczna formuła - 9 składników minimalizuje ryzyko alergii, podrażnień.

Jeśli lubisz emulsje do mycia twarzy, dobrze sprawdzi się CeraVe - nawilżająca emulsja do mycia do skóry suchej i normalnej. Jest łagodna i niepieniąca się. Oczyszcza i nawilża, wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry twarzy i ciała. Zawiera 3 kluczowe ceramidy oraz kwas hialuronowy, które dbają o skórę już na etapie mycia. Do mycia skóry twarzy i demakijażu dobrze sprawdzi się Bioderma Sensibio Gel Moussant - Delikatny żel do mycia twarzy do skóry wrażliwej, bezzapachowy, bezbarwny. Oparty o micele, które skutecznie pochłaniają makijaż i zanieczyszczenia ze skóry, bez potrzeby jej pocierania. Kremowa piana oczyszczająca pozostawia skórę miękką i przyjemną w dotyku.

Dermokosmetyki do mycia cery atopowej polecane przez eksperta:

  1. Cena promocyjna 49,99 zł Cena regularna 70,99 zł
    Najniższa cena:  42,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 65,99 zł Cena regularna 115,99 zł
    Najniższa cena:  64,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 74,99 zł
    Cena promocyjna 93,99 zł Cena regularna 123,99 zł
    Najniższa cena:  74,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. 55,99 zł
    Cena promocyjna 57,99 zł Cena regularna 110,99 zł
    Najniższa cena:  54,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 74,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

AZS - jakich kosmetyków unikać? 

Głównymi wrogami skóry atopowej będą barwniki, konserwanty (parabeny), silne detergenty (SLS), syntetyczne zapachy dodawane do kosmetyków, pochodne ropy naftowej. Unikaj również alkoholu wysoko w składzie kosmetyku, by nie podrażnił i nie przesuszył Twojej skóry. Poza tym wystrzegaj się zasadowych mydeł - wymywają cement międzykomórkowy, lipidy - a to również powoduje nadmierną suchość skóry. Unikaj długich, gorących kąpieli w wannie - postaw na krótki prysznic. Najbezpieczniejsze okazują się szybkie prysznice w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 38°C. Odstaw żele do mycia o intensywnym kolorze i zapachu. Mogą podrażnić Twoją skórę i nasilić AZS.

Po kąpieli delikatnie, bez pocierania osusz skórę miękkim ręcznikiem, tak by jej nie podrażnić. Uważaj na środki do prania. Najlepiej zrezygnuj z płynów do prania z licznymi substancjami zapachowymi. Płucz pranie dwa-trzy razy, by pozbyć się chemii, która dostała się do tkanin, a potem będzie miała kontakt z Twoją skórą i może ją podrażnić. Unikaj również drapania skóry - wiem, to może być trudne. Ale staraj się, by poprawić swój komfort życia.

W miarę możliwości unikaj sytuacji stresowych - stres bardzo nasila atopie. Zrezygnuj z obcisłych, syntetycznych ubrań - postaw na naturalne i przewiewne tkaniny, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza.

Źródła:

Bartoszek B., Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: analiza badań, Lublin, Wyd. KUL 2010, s. 57-74.

Woldan-Tambor A., Zawilska J. B., Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, Zakład Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Łódź 2009.

A. Zejfer, Beauty Plan. Atopowe zapalenie skóry, 2019.

Następny wpis
Najlepsze kosmetyki z witaminą C - TOP 5 produktów na lato (i nie tylko!) Czytaj więcej