skladniki kosmetyczne na zime

5 składników kosmetycznych, na które warto postawić zimą

Po jakie składniki aktywne sięgnąć zimą, aby skutecznie nawilżyły skórę oraz chroniły ją przed mrozem? O tym, jakich substancji warto szukać w kosmetykach zimą pisze ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska. 

W okresie zimowym skóra narażona jest na działanie wielu negatywnych czynników. Z jednej strony wpływają na nią częste zmiany temperatur (minusowe na zewnątrz oraz ogrzewanie wewnątrz budynków), a z drugiej rosnące zanieczyszczenie powietrza i smog również nie są obojętne dla kondycji cery. Dodatkowo mróz oraz silny, chłodny wiatr mogą wpłynąć na spadek nawilżenia skóry.

Pod wpływem tych wszystkich czynników w okresie zimowym cera może borykać się z różnymi problemami: suchością, nadmierną wrażliwością oraz odwodnieniem i szorstkością. Jak jej pomóc?

Jak dbać o skórę zimą?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych problemów skórnych warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. W okresie zimowym, jeśli wiemy, że w przeszłości borykaliśmy się z podobną sytuacją, warto postawić na minimalizm pielęgnacyjny. Stosowanie substancji aktywnych lub ich wprowadzanie do pielęgnacji może dodatkowo pogorszyć stan i kondycję cery. W codziennej rutynie powinny znaleźć się kosmetyki o łagodnym działaniu, nastawione na nawilżenie, odżywienie oraz regenerację i wzmocnienie bariery hydrolipidowej. W produktach warto postawić na:

  • Ceramidy,
  • Mocznik,
  • Cholesterol,
  • Skwalan,
  • Wąkrotę azjatycką.

Składniki te posiadają właściwości silnie regenerujące, odżywiają skórę oraz łagodzą podrażnienia. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich. 

Ceramidy

Ceramidy naturalnie znajdują się na naszej skóry, gdzie wypełniają przestrzeń międzykomórkową. Należą do grupy lipidów i tworzą barierę ochronną. Dzięki ceramidom skóra jest nawilżona i odżywiona, a ich spadek może wpłynąć na pogorszenie kondycji cery. Staje się szara, ziemista, szorstka, zmniejsza się również jej jędrność oraz elastyczność. O odpowiedni poziom ceramidów warto zadbać na co dzień, jednak zimą jest to szczególnie ważne.

W przypadku tego składnika nie ma sobie równych nawilżający krem marki CeraVe. Kosmetyk świetnie się wchłania, mocno nawilża oraz wzmacnia funkcje ochronne skóry. Sprawdzi się dla większości rodzajów cery, również w przypadku dzieci oraz osób zmagających się z problemami trądziku (nie działa komedogennie). W zależności od potrzeb skóry może być stosowany zarówno podczas porannej jak i wieczornej pielęgnacji. Oprócz ceramidów, w składzie kosmetyku znajdziemy działający kojąco niacynamid oraz nawilżający kwas hialuronowy.

Mocznik

Mocznik stanowi składnik NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który występuje w warstwie rogowej skóry. Głównym zadaniem NMF jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Gdy jego skład zostaje zaburzony, skóra staje się sucha i szorstka. Mocznik to popularny składnik kosmetyków, posiada właściwości łagodzące, nawilżające, przyspiesza regenerację oraz odżywia skórę.

Odżywczy krem SVR Xérial Fissures et Crevasses sprawdzi się w przypadku dużej suchości na całym ciele, ale szczególnie polecany jest do popękanej skóry dłoni i stóp. Krem zawiera 5% czystego mocznika, proteazy, aminokwasy oraz masło Karité. Delikatnie złuszcza, nawilża i normalizuje proces rogowacenia.

WSKAZÓWKA
 
Wśród innych substancji nawilżających, warto wspomnieć również o kwasie hialuronowym, NNKT, naturalnych masłach, olejach, witaminach z grupy E i B, substancjach łagodzących jak alantoina czy pantenol oraz trehalozie. Są to składniki, które również świetnie radzą sobie w przypadku suchej, podrażnionej skóry.

Cholesterol

Cholesterol, choć nie kojarzy się nam z kosmetykami i skórą, naturalnie występuje w naszym organizmie. Należy on do grupy lipidów, zapewniając nieprzepuszczalność komórek, dba o odpowiedni poziom nawilżenia oraz chroni przed negatywnym działaniem środowiska zewnętrznego. Cholesterol sprawdzi się w przypadku bardzo suchej skóry, ze skłonnością do atopii, alergii oraz dermatoz, jak chociażby łuszczyca.

Wbrew pozorom, cholesterol jest popularnym składnikiem kosmetyków, zwłaszcza tych łagodnych, mających za zadanie wzmocnić działanie ochronne skóry. Znajdziemy go m.in. w emulsji do mycia CeraVe. W okresie jesienno-zimowym warto zadbać, aby codzienna pielęgnacja była jak najbardziej delikatna, już na etapie oczyszczania skóry.

Skwalan

Skwalen, czyli jeden ze składników sebum oraz spoiwa międzykomórkowego pełni znaczącą rolę w dbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. A jego pochodna - skwalan to składnik często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Substancja ta posiada silne właściwości nawilżające i ochronne, podobnie do kwasu hialuronowego pomaga zatrzymać wilgoć oraz ogranicza TEWL (transepidermalną utratę wody). Zapewnia skórze miękkość, elastyczność oraz natychmiastowe ukojenie

. Aby zmniejszyć ryzyko przesuszenia skóry, zimą pod krem warto nakładać serum, które dodatkowo wzmocni działanie nawilżające. Takim produktem jest serum Dermedic Hydrain3 Hialuro. W składzie kosmetyku znajdziemy wiele substancji działających odżywczo, które pomagają nawodnić skórę. Dodatek witaminy E wpływa również na spowolnienie procesów starzenia oraz działa atyoksydacyjnie. Serum można stosować podczas porannej oraz wieczornej pielęgnacji. 

Wąkrota azjatycka

Wąkrota azjatycka to znana substancja łagodząca. Bardzo często polecana jest w przypadku skóry podrażnionej leczeniem dermatologicznym czy zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku podrażnienia spowodowanego zimową aurą. Wąkrota azjatycka działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, dzięki czemu jest odpowiednim składnikiem dla osób z cerą trądzikową.

W przypadku cery skłonnej do pojawiania się niedoskonałości, a jednoczenie borykającej się z podrażnieniem idealnie sprawdzi się krem Bioderma Cicabio Creme. Kosmetyk świetnie łagodzi i odżywia. Dodatek cynku oraz miedzi pomaga kontrolować skórę skłonną do przetłuszczania. Krem, dzięki zawartości wąkroty azjatyckiej, świetnie łagodzi. Lekka konsystencja pozwala używać go również rano, pod krem z filtrem.

Źródła:

Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna 2/2016/ vol. 5, s. 129-132.

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 114-120.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Slow skincare, czyli leniwa pielęgnacja. Na czym polega ten trend? Czytaj więcej