niezbedniki do pielegnacji skory glowy

5 niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy

Skinifikacja pielęgnacji włosów osiąga rekordy popularności. Powód? Zadbana skóra głowy w równowadze - przekłada się na kosmyki w dobrej kondycji. Które kosmetyki warto stosować, żeby cieszyć się zdrową skórą głowy i włosami pełnymi blasku?

Lśniące, gęste, pełne objętości włosy rosną na wypielęgnowanym skalpie. Podobnie jak w przypadku skóry twarzy, o skórę głowy należy dbać regularnie, aby zapewnić jej równowagę. Natomiast intensywne tempo, styl życia pełen stresu, częste stylizacje i zabiegi chemiczne oraz czynniki zewnętrzne, wywołują zaburzenia równowagi skalpu: łupież i świąd, nadwrażliwość i podrażnienia, osłabienie i wypadanie czy nadmierne przetłuszczanie. Dlatego podobnie jak w przypadku znalezienia odpowiedniej do kondycji skóry twarzy pielęgnacji, poszukując odpowiedzi na potrzeby skalpu, warto się przyjrzeć, co jest aktualnie najbardziej niezbędne. Ta piątka kosmetyków dostępnych w Super-Pharm, odpowiada na najbardziej popularne problemy. 

Na przekór łupieżowi

Łuszczący się nieestetycznie naskórek, świąd i szczypanie związane z obecnością łupieżu, to bardzo uciążliwy problem. Pojawia się, kiedy ilość drożdżaka Malassezia naturalnie występującego na skórze głowy przekracza pewien próg i zamiast wpływać dobrze na mikrobiom skóry, zaczyna wywoływać odwrotny skutek. Sposób? Oczyszczanie skóry głowy specjalnym szamponem.

Godny polecenia jest z pewnością Vichy Dercos K przeciwłupieżowy szampon peelingujący. Ma formułę delikatnie złuszczającą nadmiar naskórka i oczyszczającą skórę głowy z przylegających do niej jego pozostałości. Ale to również kosmetyk o pH 5,5, zbliżonym do naturalnego pH skalpu, który mogą stosować osoby ze skórą wrażliwą. Można więc go stosować do codziennego mycia włosów. Oprócz oczyszczania jej z łupieżu, przywraca także równowagę mikrobiomu skóry głowy.  

  1. 69,99 zł
    Cena rekomendowana: 79,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 79,99 zł

Ukojenie dla skóry wrażliwej

Świąd, uczucie ściągnięcia, pieczenia skóry głowy, a nawet zaczerwienienie jej powierzchni, towarzyszą różnym chorobom dermatologicznym, jak AZS czy łuszczyca. Mogą być jednak również związane z nadmiernym stresem, zmianą wody (dość popularny problem dla osób ze skórą reaktywną) czy diety. Wrażliwcom jest znacznie trudniej dobrać szampon, który nie dość, że nie podrażnia, ma także działanie kojące i wyciszające świąd i dyskomfort.

Dermedic Capilarte szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry, można stosować codziennie. W jego formule nie ma SLES ani SLS, więc oczyszcza włosy i skórę głowy w sposób łagodny. Przywraca prawidłowe pH skalpu i pomaga utrzymać równowagę mikrobiomu. Dzięki zawartości D-Panthenolu oraz Polidcanolu szampon zmniejsza uczucie pieczenia i powstawania stanów zapalnych. Nawilża naskórek i stymuluje go do regeneracji. Stopniowo, podczas jego stosowania widać nie tylko poprawę jakości skóry głowy, ale również kondycji włosów. Stają się błyszczące i bardziej elastyczne.

Dogłębne oczyszczanie

Każdy typ skóry głowy wymaga złuszczania. Powód? Zaklejone nadmiarem sebum, pozostałości złuszczonego naskórka czy resztek kosmetyków do stylizacji cebulki włosów, mogą być zbyt obciążone, co negatywnie wpływa na kondycję włosów. Bywa również, że nieoczyszczany skalp wywołuje nadmierne wypadanie włosów. Sposobem – najlepszym – na oczyszczenie skóry głowy jest stosowanie peelingów.

Aromase 5a Juniper to płynny peeling z kompleksem kwasów, po który można sięgać niezależnie od typu skóry głowy, ale warto pamiętać aby dopasować do niego częstotliwość stosowania preparatu. Przy tłustej skórze głowy należy po niego sięgać 2 razy w tygodniu. Skóra normalna wymaga peelingowania raz na 10 dni, a sucha raz na 14 dni. Łojotokowe zapalenie skóry wspomaga stosowanie peelingu codziennie w miejscach zmienionych chorobowo. A w przypadku łuszczycy, warto go nakładać raz na 3 dni na miejsca nią objęte. Produkt łagodzi skórę głowy, równoważy wydzielanie sebum i przywraca komfort. 

Ograniczenie wypadania

Mówiąc o skinifikacji skóry głowy, nie sposób pominąć odpowiedniego do kondycji skalpu i włosów – serum. To kosmetyk o formule bogatej w składniki aktywne, dopasowane w zależności od potrzeb. Jeśli objętość włosów uległa przerzedzeniu, warto sięgnąć po Biovax Trychologic Stymulujące Serum. To specjalistyczna kuracja do włosów wypadających i osłabionej skóry. W jej formule znajduje się biomimetyczny peptyd, który stymuluje wzrost włosów od samych cebulek.

Preparat zawiera także biotynę i argininę z kompleksem dotleniającym. Wpływają one na odżywienie i poprawę mikrokrążenia w skórze głowy. A to stopniowo przekłada się na: ograniczenie nadmiernego wypadania, poprawę odrastania włosów i większą objętość. Serum należy aplikować na skórę głowy nakładając objętość całej pipety nakładając po kropelce na powierzchni całego skalpu raz dziennie. A następnie należy kosmetyk wmasować, żeby lepiej się wchłonął. 

Regulacja sebum

Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy wpływa na gorszą kondycję włosów. Wyglądają nieświeżo dzień po umyciu. Jest ich również optycznie mniej, ze względu na zmniejszoną, bo obciążoną sebum – objętość. Nie wspominając o tym, że nadmiar łoju może obciążyć nasadę włosów i spowodować ich wypadanie. Sposób? Uregulowanie pracy gruczołów łojowych na skórze głowy. Genialnie sprawdzają się w tym Seboradin Oily Hair, ampułki przeciw wypadaniu włosów.

To preparat bogaty w kompleks witamin z grupy B, aloesu, ekstraktów roślinnych (w tym z: czarnej rzodkwi, kłacza tataraku, ziela dziurawca), olejków eterycznych (kolendrowego, z drzewa herbacianego, tymolu i oleju rycynowego). Preparat nakłada się na noc lub na dzień, wsmarowując i wmasowując zawartość całej ampułki w skórę głowy. Działa nawilżająco, odżywczo, kojąco na świąd i podrażnienia, a także – ogranicza wydzielanie sebum. Stopniowo skóra głowy nabiera zdrowej kondycji, a włosy stają się bardziej witalne. Najlepsze efekty przynosi 3-miesięczna kuracja ampułkami. 

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Kosmetyki z krótkim składem, czyli najlepsze produkty dla wrażliwców Czytaj więcej