Katar alergiczny
Pozycjonowanie produktów Question mark

Schowaj filtry
z
20 produktów
Trafność
Filtruj
Marka
Kategoria
Pokaż

Katar alergiczny

Co może powodować alergię?

Alergia to nietypowa i silna reakcja organizmu na określone czynniki, które nazywa się alergenami. Powszechnie uznaje się je za nieszkodliwe, ponieważ u większości osób nie wywołują żadnych symptomów.

Alergeny przeważnie mają postać białek i mogą występować np. w:

  • pokarmach,
  • pyłkach roślin,
  • organizmach zwierzęcych.

Pierwszy przypadek oznacza, że wśród pacjentów dochodzi do alergii pokarmowych, które przeważnie są związane ze spożywaniem np. orzechów, poszczególnych owoców, mleka czy pszenicy. Objawy spowodowane takimi alergenami zwykle dotyczą skóry czy układu oddechowego.

W przypadku alergii na pyłki roślin obserwuje się najczęściej takie symptomy jak:

  • nieżyt nosa,
  • intensywne kichanie,
  • łzawienie oczu.

Występują one nie tylko w ramach alergii sezonowej, ale i w wyniku kontaktu np. z sierścią zwierząt. Za nadmierne reakcje na alergeny odpowiada układ immunologiczny organizmu. Poza tym wyróżnia się jeszcze wiele innych alergenów, a do występowania symptomów mogą się przyczyniać m.in.: pleśń i grzyby, kurz i roztocza czy nikiel.

Tabletki na alergię bez recepty – działanie

Tabletki na alergię to wyroby, które mają za zadanie niwelować objawy alergii. Nazywa się je również przeciwhistaminowymi. Produkty dzieli się na trzy rodzaje – I, II i III generacji.

I generacja

Należą do nich m.in. pochodne etylenodiaminy i fenotiazyny. Charakteryzuje je to, że poza działaniem na objawy alergii powodują dodatkowo senność i niekiedy otępienie. Podczas przyjmowania takich tabletek nie powinno się prowadzić samochodu, o czym informuje zawartość ulotki, a także lekarz czy farmaceuta.

II generacja

Zaliczają się do nich np. cetyryzyna i akrywastyna. Ich właściwości pozwalają oddziaływać na górne drogi oddechowe. Nie powinny prowadzić do senności i zaburzeń koordynacji ruchowej.

III generacja (aktywne metabolity leków II generacji)

W tej grupie znajdują się środki z takimi substancjami jak feksofenadyna, desloratadyna czy lewocetyryzyna. Są to nowoczesne leki, które zazwyczaj nie wywołują działań niepożądanych.

Wszystkie tabletki na katar alergiczny należy przyjmować dopiero po zaleceniu przez lekarza. Przede wszystkim, kiedy zaobserwuje się u siebie objawy alergii, trzeba zgłosić się do specjalisty w celu wykonania odpowiednich testów. To niezbędne, by wykluczyć ewentualną obecność choroby w organizmie.

W aptekach znajdują się różnorodne tabletki na alergię. Niektóre należy połykać, podczas gdy inne ulegają rozpadowi w jamie ustnej. Dlatego tak ważne jest, aby spożywać je zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać dawek sugerowanych na dołączonej do opakowania ulotce. Wyroby mogą oddziaływać zarówno na dolegliwości związane z katarem, jak i z zaczerwienieniem i łzawieniem oczu.

Krople do nosa na alergię – właściwości

Krople na katar alergiczny to wyroby przeznaczone do stosowania miejscowego, bezpośrednio do nozdrzy. Aplikuje się je po to, by obkurczyć błonę śluzową i tym samym zmniejszyć dolegliwości związane z nieżytem. Zaliczają się do nich:

  • duże ilości wydzieliny,
  • kichanie,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • swędzenie.

Aby chronić organizm przed objawami alergii, należy nie tylko stosować zalecone przez lekarza produkty, ale także unikać ekspozycji na alergeny. W kroplach do nosa funkcję substancji czynnej pełni zwykle chlorowodorek ksylometazoliny. Każdy lek i suplement diety mają swoje przeciwwskazania do użytkowania, dlatego konsultacja z lekarzem przed wdrożeniem wyrobu medycznego jest kluczowa.